×

Dziwny i rzadki gatunek kota udało się zobaczyć i sfotografować pierwszy raz od 10 lat

Jeśli miałeś kiedyś do czynienia z kotami, wiesz jak przebiegłe potrafią być. Wrodzona umiejętność skradania się i chowania w najmniejszych miejscach nie jest niczym zadziwiającym. Jednak jest jeden kot, który jest totalnym ninją pośród swego gatunku.

W rzeczywistości gatunek kota, o którym mowa, żyje tak ukradkiem, że przez ostatnie 10 lat był praktycznie niewidzialny. Mowa o piaskowych kotach żyjących na pustyni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest to najmniejszy gatunek pośród dzikich kotów. Wyglądem przypomina zwykłego kota domowego, ale różnicę można dostrzec w ich grubym futerku na łapach i dodatkowej warstwie sierści wokół ich słodkich pyszczków.

Koty piaskowe są mistrzami ukrywania się, szczególnie dzięki ich umaszczeniu. Gęste futro pozwala nie tylko na bezszelestne poruszanie się, ale również nie zostawia żadnych śladów na piasku. Ze względu na szybki rozwój w Emiratach, naukowcom trudno jest określić jak wiele dzikich kotów przebywa na pustyni. Nie byli w stanie nawet określisz czy wyginęły czy po prostu się ukryły.

Shakeel Ahmed, asystent naukowy z Agencji Ochrony Środowiska i kilku kolegów postanowiło dowiedzieć się więcej o dzikich kotach. W marcu 2019 roku wyruszyli zaopatrzeni w kamery i przekąski, by cierpliwie czkać, aż koty zdecydują się pokazać. I po ponad 10 latach dowiedzieli się, że koty piaskowe cały czas przebywają na pustyni i mają się doskonale.

koty pustynne (3)

Koty piaskowe mają swoje siedliska w Afryce Północnej i Półwyspie Arabskim. Futro nie tylko jest doskonałym kamuflażem, ale również pomaga w regulowaniu temperatury ciała.

koty pustynne (6)

W zasadzie ukrywają się tak doskonale, że przez prawie 10 lat naukowcy byli zaniepokojeni losem gatunku.

Sand Cat - Felis margarita

Ahmed i jego koledzy zostali wynagrodzeni za swoją cierpliwość.

koty pustynne (1)

Koty piaskowe prowadzą nocny tryb życia, to również decyduje o tym, że są bardzo trudne do zauważenia.

koty pustynne (5)

Zaniepokojeni naukowcy odetchnęli z ulgą widząc, że koty mają się świetnie.

koty pustynne (8)

Ahmed i jego zespół nadal będą prowadzili swoje badania, by stworzyć dla nich idealną przestrzeń do życia na pustyni.

_1030609

Mamy nadzieję, że puchate kulki, które w rzeczywistości są dzikimi zwierzętami będą się cieszyć bezpieczeństwem i zdrowiem przez wiele pokoleń.

Może Cię zainteresować