Kategorie Dog z BordeauxPsyRasy psów

Dog z Bordeaux (mastif francuski) od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Dog z Bordeaux znany również jako mastif francuski to duży pies pochodzący z Francji. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Dog z Bordeaux

Dog z Bordeaux historia

Te psy najprawdopodobniej są spokrewnione z buldogami oraz mastifami angielskimi. Dawniej wykorzystywano je do polowań oraz walk psów.

W 1863 roku w Paryżu miejsce miała pierwsza wystawa psów tej rasy. W 1896 roku opublikowano pierwszy wzorzec rasy, który został poprawiony w 1910 roku.

Dog de Bordeaux

Mastif francuski wygląd

Jest to sporych rozmiarów pies o dużej i graniastej głowie. Jego sierść jest krótka i przylegająca. Występuje w brązowoczerwonym umaszczeniu o kufie czarnej lub rudej. Na łapach oraz piersiach mogą występować białe znaczenia.

Dog z Bordeaux waga i wzrost

Samce osiągają wagę około 55 kg, a samice około 45 kg. Wysokość w kłębie natomiast to od 60 do 68 cm dla psów oraz od 58 do 66 cm dla suczek.

Mastif francuski

Dog de Bordeaux charakter

Jest to łagodny i zrównoważony pies, który silnie przywiązuje się do członków swojej rodziny. Jest niezwykle oddany i wierny swoim opiekunom. Uwielbia przebywać blisko swoich ludzi oraz otrzymywać od nich pieszczoty. Przebywanie w samotności jest dla niego największą karę.

Mastify francuskie bardzo dobrze dogadują się z dziećmi i są w stosunku do nich bardzo opiekuńcze. Ze względu na rozmiar tych psów ich zabawy z malcami powinny jednak odbywać się pod nadzorem dorosłych.

Dog de Bordeaux nie ma tendencji do zachowań agresywnych i toleruje inne zwierzęta. Potrzebuje codziennej dawki ruchu.

Dog z Bordeaux

Dog z Bordeaux choroby

Rasa jest wysoko narażona dysplazją stawów – aż 56.7% mastifów francuskich zapada na tę dolegliwość. Oprócz tego mogą wystąpić schorzenia powiek, problemy z chrząstkami, choroby serca, zapalenia stawów oraz alergie skórne.

Przedstawiciele rasy żyją około 8-10 lat.

Dog de Bordeaux

Dog z Bordeaux pielęgnacja

Krótką sierść mastifa francuskiego wystarczy czesać raz na jakiś czas. Kąpie się go w miarę potrzeby. Należy utrzymywać w czystości głębokie fałdy skórne na głowie.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Mastif francuski

Dog z Bordeaux szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Te szczenięta są naprawdę urocze, ale pamiętaj, że wkrótce wyrastają na sporych rozmiarów psy!

Dog z Bordeaux szczeniak

Dog z Bordeaux hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Dog z Bordeaux do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Mastif francuski szczeniak
Źródło: pixabay.com

Mastif francuski cena

Ile kosztuje mastif francuski? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 3000 zł do 7000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!