×

Dlaczego koty tak bardzo kochają kartony? Chodzi o coś innego niż większość myśli!

Wiele osób mających koty zastanawia się, dlaczego tak uwielbiają chować się wewnątrz różnych przedmiotów. Szczególnie cenią sobie wszelkiego rodzaju kartony. Jedni uważają, że to kwestia oznaczenia swojej przestrzeni osobistej, a inni, że to zwykła zabawa w chowanego. Jaka jest prawda?

Koty i ich zwyczaje

Czas rozszyfrować zagadkę, nad którą głowią się wszyscy miłośnicy kotów. Dlaczego kociaki uwielbiają chować się w środku przeróżnych rzeczy, a zwłaszcza kartonów? Co takiego próbują nam zakomunikować? Odkrywamy przed Wami prawdę!

Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie dowiedzieli się, dlaczego koty kochają pudła i inne ciasne miejsca, w których mają możliwość ukrycia się. Aby to jednak zrobić, musieli przeprowadzić eksperyment. W ich badaniu wzięło udział 18 kotów schroniskowych. Jak przeprowadzono badanie?

koty

Sposób na relaks

Do boksów 9 kotów włożono pudełko, a pozostałe go nie miały. To, co odkryto później, było zaskakujące! Okazało się, że futrzaki, które miały w boksie karton, były bardziej zrelaksowane niż te, które go nie miały. Te pierwsze były też bardziej otwarte na nowe środowisko i ludzi, a drugie zaś pozostały takie same jak zawsze. Dlatego chowanie się w kartonie to nic innego jak sposób na stres i zrelaksowanie.

koty

Dowiedziono również, że takie zachowanie pozytywnie wpływa na ich układ immunologiczny. Karton jest dla nich synonimem poczucia bezpieczeństwa, do którego mogą w każdej chwili wejść lub z niego wyjść. Kolejna rzecz to ich instynkt łowiecki. Koty schowane w kartonie polują i lepiej mogą prowadzić obserwację, kiedy nikt potencjalnie ich nie widzi. Do tego nie czują zagrożenia z żadnej strony.  Siedzenie w kartonie pozwala im też regulować temperaturę ciałą.

Jak widać, koty to świetni łowcy i mistrzowie kamuflażu, którzy doskonale wiedzą, co robią!

 

 

Może Cię zainteresować