×

Dlaczego koty mają takie szorstkie języki? Ta część ciała skrywa specjalny sekret

Liźnięcia twojego kota zwykle są szorstkie prawie tak, jakby jego język był zrobiony z papieru ściernego. Cóż, jak się okazuje, język kota skrywa specjalny sekret, który czyni go wyjątkowym i tłumaczy jego szorstkość.

Dlaczego koty mają takie szorstkie języki?

#1 Język kota jest szorstki, ponieważ jego kubki smakowe są zrobione z keratyny

shutterstock

Wszyscy wiemy, że koty uwielbiają się myć. Do pielęgnacji używają swych szorstkich, piaszczystych języków. Jeśli przyjrzysz się bliżej, wkrótce zauważysz, że język kota pokrywa struktura, która jest bardziej złożona niż wygląda. Języki kotów pokrywają nitkowate kubki smakowe i w przeciwieństwie do naszych, są zrobione z keratyny. Keratyna to materiał, który naturalnie występuje również w naszych ciałach – z tego są zrobione m. in. nasze paznokcie. Podobnie jak nasze paznokcie, kocie kubki smakowe są elastyczne i jędrne. Mają też kształt haczyków lub zadziorów. Dlatego gdy kotek liże twoją rękę, czujesz szorstkość. 

#2 Został tak zaprojektowany, aby zapewnić kotom doskonałą technikę pielęgnacji

depositphotos

Język kota pomaga zbierać ślinę z ust, aby rozprowadzić ją przez futro kota, kiedy się myje. Skutkuje to dokładną sesją czyszczenia, którą wszyscy dobrze znamy. Aby lepiej zrozumieć, jak to działa, pomyśl o języku kota jak o inteligentnym grzebieniu lub szczotce. Kubki smakowe wypełnione śliną mogą przenikać przez obie warstwy sierści zwierzęcia, rozplątywać sęki, usuwać pasożyty i luźną sierść. Ponadto są wypełnione równomiernie rozprowadzającą się śliną. Nic dziwnego, że kocie futro zawsze wygląda tak jedwabiście i jest bezwonne!

#3 Za każdym razem, gdy kot się wylizuje, pomaga mu to się ochłodzić

depositphotos

Biorąc pod uwagę, że przeciętny kot może spędzać do 24% czasu na „czesaniu” futra, naukowcy słusznie zastanawiali się, czy takie zachowanie jest również odpowiedzią na inne potrzeby poza higieną. Jak się okazuje, to samo badanie, o którym mowa w poprzednim punkcie, dowiodło też czegoś innego. Wykonując termiczne zdjęcia kotów, naukowcy odkryli, że duża ilość śliny, którą rozprowadzają na futrze podczas pielęgnacji, pomaga im zrównoważyć temperaturę, aby zachować chłód.

#4 Wiedziałeś, że naukowcy próbują odtworzyć wygląd kocich języków, aby stworzyć inteligentne pędzle?

depositphotos

Naukowcy zbadali języki 6 różnych gatunków kotów, szukając możliwej inspiracji. Ich ustalenia w każdym przypadku były bardzo podobne. Język lwa działa tak jak język małego kotka domowego. Takie arcydzieło inżynierii nie mogło pozostać niezauważone przez badaczy i naukowców, którzy od razu pomyśleli o zaprojektowaniu pędzla 3D z niektórymi niesamowitymi funkcjami, które ma koci język. Pędzel, który powstał w wyniku tych odkryć, nazywa się TIGR. Inżynierowie stojący za tym projektem mają nadzieję, że wykorzystają go do nakładania środków i balsamów bezpośrednio na skórę kotów, dzięki czemu ich futro będzie wolne od sęków, a nawet usunie potencjalne alergeny. A dla ludzi, którzy kochają swoich futrzastych przyjaciół, ale nie zabłąkane włosy, TIGR może pomóc im bez problemu usunąć je z kanapy i innych tkanin.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować