×

Czy psy potrafią wyczuwać choroby?

Psy są niezastąpione w znajdowaniu narkotyków, materiałów wybuchowych, a także zaginionych ludzi. To jednak nie wszystko. Wielu z nas zastanawia się, czy czworonogi potrafią wyczuwać choroby jeszcze wcześniej niż sami ludzie. Odpowiedź brzmi TAK.

Magia psiego nosa

Wszystko za sprawą niezwykłych psich nosów, które są od 10 do 100 tysięcy razy bardziej czulsze niż nosy ludzkie. Czworonogi posiadają aż 300 milionów receptorów węchowych, a my zaledwie 6 milionów. Dzięki temu psy potrafią wyczuwać różne choroby jeszcze wcześniej niż ludzie. Uważnie obserwuj swojego pupila, bo on jest w stanie w porę ostrzec cię przed niebezpieczeństwem.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Oto 6 kłopotów medycznych, które twój pupil jest w stanie wykryć przed tobą:

#1 Rak

Psy mają zdolność wykrywania wczesnego stadium raka z próbek ludzkiego moczu, śliny lub oddechu. Co więcej, potrafią zrobić to z dużo większą dokładnością niż jakikolwiek nowoczesny sprzęt. Tę zdolność wykorzystuje między innymi organizacja In Situ Foundation.

Pierwsze dowody, które to potwierdzają, pojawiły się już w 1989. Wykonano wtedy badania, podczas których dwóch dermatologów obserwowało psa, który każdego dnia obwąchiwał zmianę skórną na udzie swojej opiekunki. Próbował nawet ją odgryźć.

Gdy lekarze ją przebadali, okazało się, że przekształciła się już w czerniaka. Ten pies mógł ocalić życie swojej opiekunce, ponieważ wskazywał jej chore miejsce w czasie, gdy nie było jeszcze niebezpiecznie rozwinięte.

Właśnie dlatego w takich chwilach warto zaufać intuicji swojego czworonoga.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

#2 Padaczka

Ludzie od dłuższego czasu spierają się, czy czworonogi rzeczywiście potrafią wykryć zbliżające się napady padaczki. Niektórzy uważają, że one jedynie reagują na napad, który ma już miejsce.

Jeśli psy naprawdę potrafią wykryć napad padaczkowy jeszcze zanim się wydarzy, to naukowcy wciąż nie wiedzą, w jaki sposób one to robią. Może być to jednak spowodowane wyczuwaniem przez nich zmiany zapachu człowieka przed napadem, ponieważ chemia chorego ulega wtedy zmianie.

Niepodważalne jest jednak to, że wyszkolone psy potrafią odpowiednio zachować się zarówno w czasie ataku jak i po nim. Dla osoby chorej na padaczkę taki towarzysz będzie niezastąpiony.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

#3 Cukrzyca

Psy mają zdolność wykrywania skoków oraz spadków poziomu cukru w ludzkiej krwi. W jaki sposób to robią? Oczywiście przy pomocy nosa.

Gdy poziom cukru spada, zwiększa się ilość izoprenu, który znajduje się w ludzkim oddechu. Czworonogi oczywiście to wyczuwają i od razu wiedzą, że coś jest nie tak.

To ważna zdolność, ponieważ zbyt niski spadek cukru może doprowadzić do utraty przytomności, śpiączki, a nawet śmierci. Właśnie dlatego tak ważne jest wczesne ostrzeżenie opiekuna o niebezpieczeństwie.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

#4 Narkolepsja

Narkolepsja to choroba, której objawy polegają m.in. na zasypianiu kilka razy w ciągu dnia wbrew własnej woli. Jest to niebezpieczne zaburzenie mózgu, które wpływa na zdolność kontrolowania cyklu snu oraz czuwania.

Oznacza to, że chory może zasnąć np. podczas schodzenia po schodach lub przekraczania ruchliwej ulicy. Wyszkolone czworonogi mają zdolność wykrywania ataku, ponieważ już wcześniej wyczuwają subtelne zmiany biochemiczne w wydzielanym zapachu człowieka. Dzięki temu mogą ostrzec swoich opiekunów, aby znaleźli bezpieczne schronienie jeszcze przed napadem.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

#5 Migrena

Migrena nie zagraża życiu, ale z pewnością potrafi przynieść wiele bólu i cierpienia. 60% chorych na migrenę stwierdziło, że ich pies powiadomił ich o zbliżających się napadach bólu głowy około 1-2 godziny wcześniej. Dzięki temu byli w stanie w porę wziąć leki i odeprzeć napad.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

#6 Stres i napady lękowe

Każdy, kto kiedykolwiek miał psa, na pewno przyzna, że czworonóg potrafi odczytywać emocje swojego człowieka. Pupil zawsze wie, kiedy jesteśmy smutni lub kiedy się czegoś boimy. Ale skąd on to wie? Jak zwykle odpowiedź znajduje się w jego nosie.

Pies potrafi wykryć strach, ponieważ w takich sytuacjach w naszym organizmie zwiększa się poziom adrenaliny oraz kortyzolu. Futrzany przyjaciel bez problemu to wyczuje.

Wyszkolone czworonogi są szczególnie ważne dla osób chorych na autyzm, ponieważ tacy ludzie duże częściej doświadczaj stresu oraz lęku.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

 

 

 

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować