Czy pies może jeść kaszę
Kategorie PsyZdrowie

Czy pies może jeść kaszę?

Czy pies może jeść kaszę – to bardzo często zadawane pytanie przez właścicieli futrzaków. W końcu wiele z nas dodaje ten produkt do posiłku czworonogów. Jak to jednak jest – czy psy mogą jeść kaszę? Czy przynosi futrzakom korzyści zdrowotne? Przewiń poniżej, aby poznać odpowiedź na dręczące cię pytania.

Czy pies może jeść kaszę

Czy pies może jeść kaszę?

Pies może jeść kaszę, ale nie każdy jej rodzaj. Należy również pamiętać, że nie powinno się przesadzać z jej ilością – czworonogi jedynie częściowo trawią skrobię oraz produkty roślinne, a ich nadmiar może wywołać kłopoty żołądkowe.

Kasza to źródło węglowodanów, a ich ilość w diecie nie powinna przekraczać 10 gram na kilogram ciała czworonoga. Nadmiar węglowodanów może doprowadzić do biegunek, wymiotów, wzdęć, a nawet zagrażającemu życiu skrętu żołądka.

Kasza jako drobny dodatek do posiłku może dostarczyć psu energii oraz wpływać pozytywnie na pracę jego serca, wątroby, mózgu i tarczycy. Kaszę należy podawać pupilowi w postaci mocno rozgotowanej.

Kasza gryczana

Czy pies może jeść kaszę gryczaną?

Tak – psy mogą jeść kaszę gryczaną. Jest to bardzo bezpieczny wybór dla czworonoga. Ten rodzaj kaszy nie zawiera bowiem glutenu, na który wiele psów jest uczulone.

Kasza gryczana to źródło minerałów takich jak żelazo, fosfor, magnez oraz mangan. Jej spożywanie pomaga regulować procesy trawienne oraz poprawiać perystaltykę jelit. Poleca się ją futrzakom chorym na cukrzycę, gdyż ta kasza hamuje wchłanianie glukozy do krwi.

Kasza jaglana
Źródło: pixabay.com

Czy pies może jeść kaszę jaglaną?

Tak – psy mogą jeść kaszę jaglaną. Podobnie jak kasza gryczana nie zawiera ona glutenu, na który wiele czworonogów jest uczulone.

Kasza jaglana to źródło żelaza, miedzi oraz witamin z grupy B.

Kasza jęczmienna

Czy pies może jeść kaszę jęczmienną?

Psy zdecydowanie nie powinny jeść kaszy jęczmiennej. Ten rodzaj kaszy ma zdolności do gromadzenia sporej ilości wody, w związku z czym bardzo pęcznieje. W efekcie prowadzi to do gorszego trawienia składników pokarmowych.

Spożycie przez psa zbyt dużej ilości kaszy jęczmiennej może doprowadzić do wystąpienia zagrażającego życiu skrętu żołądka.

Kasza pęczak
Źródło: zielonaesencja.pl

Czy pies może jeść kaszę pęczak?

Kasza pęczak nie jest najbezpieczniejszym wyborem dla czworonogów. Zawiera ona bowiem gluten, na który wiele psów jest uczulone. Zdecydowanie lepiej będzie wybrać inny rodzaj kaszy, na przykład gryczaną, jaglaną lub owsianą.

Kasza owsiana
Źródło: odzywianie.info.pl

Czy psy mogą jeść kaszę owsianą?

Tak – psy mogą jeść kaszę owsianą. Ten rodzaj kaszy nie zawiera glutenu, a oprócz tego jest bogaty w fosfor, selen, mangan oraz witaminy z grupy B. W składzie kaszy owsianej znajdziemy również beta-glukan, który ma korzystny wpływ na układ krwionośny oraz odporność czworonoga.

Zobacz także: Czy pies może jeść chleb?

Zobacz także: Czy pies może jeść bób?

Zobacz także: Czy pies może jeść orzechy?

Zobacz także: Czy pies może jeść jajko?