Kategorie KotyPorady

Wielu właścicieli uporczywie kąpie swoje koty. Czy to konieczne?

Jeśli twój kot nie jest zajęty drzemaniem, to prawdopodobnie jest zaangażowany w swoją drugą ulubioną czynność – dbanie o higienę. Koci język stale pracuje, aby usunąć brud i zalegające włosy.  Przeznacza na to nawet 50% swojego czasu. W związku z tym czy koty naprawdę potrzebują naszej pomocy w utrzymaniu czystości?

View this post on Instagram

?❤️ #ronysimona

A post shared by Nia (@niadefazio) on

Czy powinienem kąpać swojego kota?

Według Roberta Proietto, weterynarza z Nowego Jorku, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od zdrowia i osobowości kota oraz jego nawyków pielęgnacyjnych.

https://www.instagram.com/p/BfRMprsgX57/?utm_source=ig_embed

Jeśli twój kot wygląda na zadbanego, nie potrzebuje dodatkowych kąpieli. Jeżeli jednak będzie miał problem z dotarciem do niektórych partii swojego ciała, gdy się zestarzeje lub posiadał wyjątkowo długą sierść, wtedy może potrzebować twojej pomocy.

„Większość zdrowych kotów nie potrzebuje kąpieli. Potrafią świetnie wyczyścić się samodzielnie. Istnieją jednak koty, u których zaczynają rozwijać się problemy zdrowotne wymagające kąpieli. Koty z nadwagą lub artretyzmem mogą mieć trudności z dotarciem do niektórych partii ciała.” – przyznał Proietto.

Właściciele zwierząt, którzy zauważają te objawy, powinni najpierw porozmawiać z weterynarzem o problemach zdrowotnych swojego kota.

https://www.instagram.com/p/BhH3UgsADRR/?utm_source=ig_embed

Jak często kąpać kota?

W przypadku kotów z problemami zdrowotnymi, kąpanie co dwa tygodnie pomoże utrzymać ich sierść w zdrowiu. Kąpiele nie szkodzą kotu, więc jeśli twój futrzak kocha wodę, łatwo pozwoli ci się umyć.

Kąpanie kota od czasu do czasu może być korzystne dla właścicieli cierpiących na alergie.

„Kąpiele mogą pomóc w ograniczeniu alergenów. Możesz osiągnąć to samo dzięki szczotkowaniu.” – mówi Proietto.

Co za dużo to nie zdrowo!

Podczas gdy kąpiele mogą pomóc zarówno kotom jak i ich właścicielom, nadmierne kąpiele mogą mieć niezamierzone konsekwencje zdrowotne, takie jak podrażnienia skóry.

Jak bezpiecznie wykąpać kota?

Proietto zaleca stosowanie łagodnego szamponu oraz unikać produktów z ostrymi substancjami chemicznymi. Dzięki temu można zapobiec reakcjom alergicznym.

„Jeśli twoje zwierzę ma pchły, powinieneś zwrócić się o pomoc do swojego lekarza weterynarii i nie używać produktów dostępnych bez recepty, ponieważ mogą być niebezpieczne. Toksyczne szampony z substancjami chemicznymi mogą wywołać ciężkie reakcje alergiczne, a nawet drgawki.” – wyjaśnia Proietto.

Co jeśli kot boi się wody?

Jeśli twój kot boi się wody, Proietto zaleca wypróbowanie suchych produktów do kąpieli, które oczyszczają i nawilżają, gdy wciera się je w futro kota.

Umieszczenie gumowej maty na dnie wanny lub pod prysznicem może pomóc w zapobieganiu ślizganiu się i szarpaniu, sprawiając, że kąpiel stanie się wygodniejsza dla Twojego zwierzaka.