Kategorie KotyZdrowie

Czego nie może jeść mój kot? 12 zakazanych produktów

Czego nie mogą jeść koty? Oto 12 produktów, których nie powinieneś dawać swojemu futrzakowi. Są dla niego szkodliwe!

Czego nie mogą jeść koty – 12 zakazanych produktów:

 • ZIEMNIAKI
Czego nie mogą jeść koty, ziemniaki
Źródło: pixabay.com

Ziemniaki zawierają skrobię, której koty nie trawią. Jeśli futrzak zje ziemniaki, będą one zalegały w jego jelitach, co doprowadzi do niestrawności. Pamiętaj również, aby nie dawać kotu produktów z ziemniaków, czyli np. chipsów oraz frytek.

 • CZEKOLADA
Czego nie mogą jeść koty, czekolada

Czego nie mogą jeść koty? Z pewnością czekolady. Zawiera ona bowiem teobrominę, która jest silnie toksyczna dla naszych futrzaków. Już małe dawki czekolady mogą uszkodzić serce, mózg oraz układ pokarmowy kota. Większe dawki mogą doprowadzić do śmierci.

 • RODZYNKI
Rodzynki

Zjedzenie  winogron przez kota może doprowadzić do niewydolności nerek oraz biegunki. Pamiętaj również o produktach z winogron, czyli np. rodzynek.

 • SUROWE BIAŁKO JAJ
Jajko

W surowym białku jaj zawarta jest awidyna – enzym zmniejszający wchłanianie biotyny. Niedobór biotyny u kota może spowodować problemy ze skórą i sierścią, a także biegunki. Biegunki często są niebezpieczne, gdyż mogą doprowadzić do odwodnienia.

 • CEBULA
Czego nie mogą jeść koty, cebula

Uważaj, aby twój kot przez przypadek nie zjadł cebuli. To warzywo może bowiem przyczynić się do anemii u kota. Cebula w każdej postaci zaburza funkcjonowanie krwinek czerwonych oraz prowadzi do ich rozpadania się.

 • CZOSNEK
Czosnek

Czosnek to popularny składnik wielu ludzkich dań. Dla kota jest jednak toksyczny – jego zjedzenie może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu futrzaka.

 • SZCZYPIOREK
Szczypiorek

Niektóre koty szaleją za zapachem szczypiorku, ale pod żadnym pozorem nie mogą go jeść. Szczypiorek jest toksyczny dla futrzaków.

 • AWOKADO
Awokado
Avocado

Awokado zawiera persin – substancję, która jest bardzo groźna dla kotów. Po jej zjedzeniu futrzak nabawi się wymiotów oraz biegunki. Największa ilość persin znajduje się w pestce, ale substancja ta może również przeniknąć do owocu.

 • SZPINAK
Szpinak

Czego nie mogą jeść koty? Nie mogą jeść szpinaku! Zjedzenie tych zielonych liści może wywołać u futrzaka kamicę szczawianowo-wapniową. To schorzenie doprowadza do zapalenia pęcherza moczowego oraz nerek – jest to bardzo bolesne i niestety może również zagrażać życiu zwierzaka.

 • PODROBY
Podroby

Generalnie podroby nie są zbyt dobre dla naszych kotów – przykładowo płuca nie przynoszą im żadnych korzystnych wartości odżywczych. Pod żadnym pozorem nie dawaj futrzakowi śledziony – jej zjedzenie może doprowadzić do biegunki.

 • MLEKO
Czego nie mogą jeść koty, mleko
Źródło: sciencefocus.com

Istnieje fałszywe przekonanie, że wszystkie koty powinny pić mleko. Nie ma to jednak wiele wspólnego z prawdą. W rzeczywistości większość kotów nie trawi laktozy. Wypicie mleka może wywołać u futrzaka biegunkę.

Oczywiście istnieją koty, które dobrze tolerują laktozę jednak raczej jest to mniejszość. Najlepiej będzie jeśli dla bezpieczeństwa całkowicie zrezygnujesz z podawania futrzakowi mleka.

Zobacz także: 20 ciekawych faktów o kotach, których wcześniej raczej nie znałeś