Ten cyrk używa hologramów aby nie męczyć prawdziwych zwierząt

Osobiście uważam, że cyrk z udziałem zwierząt to coś okropnego. Każdy wie, że zwierzaki wykorzystywane do występów, zmuszane są do wykonywania nienaturalnych sztuczek, a szkolenia odbywają się w wyjątkowo brutalny sposób. Treserzy biją, głodzą zwierzęta, a nawet nie zezwalają im na sen. W ostatnim czasie powstało jednak coś, co zachwyciło ludzi z całego świata – Cyrk Roncalli. Co czyni go wyjątkowym?

Innowacyjny cyrk

W trakcie przedstawienia rozbrzmiewa radosna muzyka, a nagle na środku pojawiają się migoczące zwierzaki. Konie galopują wokół pierścienia, a ich grzywy lśnią pod światłem reflektorów. Możemy zobaczyć także słonie oraz rybki. Witaj w Cyrku Roncalli – pierwszym na świecie cyrku, który prezentuje pokaz holograficzny. Nie ucierpiały w nim żadne zwierzęta!

Ten cyrk używa hologramów aby nie męczyć prawdziwych zwierząt
UdostępnijŹródło: Optoma EMEA / youtube.com

Cyrk ten stopniowo zaprzestawał wykorzystywania zwierzaków w swoich pokazach

Roncalli powstał w 1976 roku w Niemczech. Od lat 90. cyrk stopniowo zaprzestawał wykorzystywania zwierząt w swoich przedstawieniach. Aktualnie w pokazach Roncalli nie zobaczysz już żadnych zwierząt oczywiście z wyjątkiem tych holograficznych.

Efekt jest fascynujący

„Większość numerów w naszym cyrku jest wykonywana przez artystów, akrobatów oraz klaunów. Nie przyczyniamy się do krzywdy żadnych zwierzaków i to jest piękne.” – przyznał dyrektor Cyrku Roncalli.

Ten cyrk używa hologramów aby nie męczyć prawdziwych zwierząt
UdostępnijŹródło: Optoma EMEA / youtube.com

Zwierzaki holograficzne

Cyrk wpadł na pomysł, aby połączyć występy artystów i klanów z pełnym arsenałem holograficznych zwierząt. Występujące słonie machają do widowni swoimi trąbami, a pomarańczowa ryba pływa wzdłuż areny.

Strzał w dziesiątkę

Dzięki nowej technologii do występów nie są wykorzystywane żywe zwierzęta, co oszczędza im stresu i zaniedbania. Wszyscy mają nadzieję, że inne cyrki wkrótce zrobią to samo.

„Nie ma lepszego czasu, aby pomóc zwierzakom. Cyrki raz na zawsze muszą przestać wykorzystywać zwierzęta do swoich pokazów!”

Ten cyrk używa hologramów aby nie męczyć prawdziwych zwierząt
UdostępnijŹródło: Optoma EMEA / youtube.com

Wiele krajów stopniowo banuje cyrki z żywymi zwierzakami

Wraz ze wzrostem wiedzy społeczeństwa na temat okrucieństwa związanego ze zwierzętami cyrkowym, wiele krajów wprowadza pełny zakaz wykorzystywania zwierzaków do występów cyrkowych. To może oznaczać, że holograficzne pokazy staną się przyszłością dla cyrków. Jeśli tak, to Cyrk Roncalli jest już zdecydowanie o jeden krok naprzód przed innymi.

Występ zwierząt holograficznych możesz obejrzeć na poniższym filmiku:

Światełko w tunelu

„Na szczęście coraz więcej ludzi woli odwiedzać cyrki, w których nie ma zwierząt. Zamiast tego oglądają występy artystów, którzy biorą udział w przedstawieniach z własnej woli. To dużo lepsze niż oglądanie dzikich zwierzaków, które są zmuszane do wykonywania nienaturalnych sztuczek. Spektakl można nazwać pięknym, kiedy nie jest związany z niczyim cierpieniem. Pamiętajmy, że miejscem dzikich zwierząt jest wolność. Cyrki oparte na krzywdzie powinny przestać istnieć. Pokazy holograficzne są na to nadzieją.” – przyznał Jan Creamer, prezes Animal Defenders International.

Fotografie: youtube.com