pies Corgi
Kategorie PsyRasy psów

CORGI pies od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

CORGI pies znany również jako Welsh Corgi Pembroke to rasa psa pochodząca z Walii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Corgi
Źródło: pixabay.com

Rasa psa Corgi historia

Psy Corgi zostały wyhodowane w Walii. Pierwsze wzmianki o przodkach przedstawicieli tej rasy pochodzą z Kodeksu Walijskiego króla Howella Dha z 920 roku.

Kiedyś te małe czworonogi wykorzystywano jako psy pasterskie, a także do zaganiania bydła. Obecnie są głównie psami towarzyszącymi. Jest to ulubiona rasa królowej Elżbiety II – to właśnie brytyjska monarchini przyczyniła się do wzrostu popularności rasy.

Zobacz także: 20 zabawnych powodów, dla których królowa Elżbieta II uwielbia tę rasę

Psy Corgi
Źródło: pixabay.com

Pies rasy Corgi wygląd

Jest to pies o średniej wielkości, który charakteryzuje się długim tułowiem i krótkimi łapkami. Jego oczy są brązowe, a uszy zaokrąglone. Sierść przedstawiciela rasy może być ruda, płowa, śniada lub czarna podpalana. Występuje w umaszczeniu jednolitym bądź z białymi znaczeniami.

Corgi waga i wzrost

Przedstawiciele rasy osiągają wagę do 12 kg oraz wysokość w kłębie od 25 do 30 cm.

Zobacz także: 15 uroczych psiaków rasy corgi, które od razu skradną twoje serce

Welsh Corgi Pembroke
Źródło: pixabay.com

Corgi charakter

Jest to przyjazny, wesoły i kontaktowy psiak, który silnie przywiązuje się do członków swojej rodziny.  Uwielbia zabawy. Dobrze dogaduje się z dziećmi i jest w stosunku do nich łagodny i cierpliwy.

Nie ma tendencji do agresywnych zachowań, ale typowe dla psów tej rasy jest podszczypywanie łydek. To naturalne zachowanie tych czworonogów, które ma swoje korzenie w przeszłości.

Mimo niewielkich rozmiarów psy tej rasy uwielbiają aktywność – każdego dnia należy zapewnić im porcję ruchu oraz zabawy.

Corgi pies
Źródło: pixabay.com

Corgi choroby

Typowymi dolegliwościami dla tej rasy jest wrodzony postępujący zanik siatkówki oraz problemy z dyskami międzykręgowymi. Te czworonogi mają tendencję do nadwagi, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich przekarmiać.

Długość życia wynosi 12-15 lat.

rasa psa Corgi
Źródło: pixabay.com

Corgi pielęgnacja

Sierść psa tej rasy należy regularnie szczotkować. Kąpie się go jedynie w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

pies rasy Corgi
Źródło: pixabay.com

Corgi szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że Corgi szczeniak może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Corgi szczeniak
Źródło: pixabay.com

Corgi hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Corgi do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Corgi szczeniaki
Źródło: pixabay.com

Pies Corgi cena

Ile kosztuje Corgi? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 4000 zł do 6000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Corgi szczeniak
Źródło: pixabay.com