Kategorie Cocker spaniel angielskiPsyRasy psów

Cocker spaniel angielski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Pies cocker spaniel angielski to bardzo popularna rasa pochodząca z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Cocker spaniel angielski
Źródło: pixabay.com

Wygląd

Jest to niewielki pies zwartej i wyważonej sylwetce. Jego oczy są ciemne, a uszy zwisające oraz pokryte jedwabistym włosem.

Sierść cocker spaniela jest gładka i jedwabista. Może występować w umaszczeniu jednokolorowym oraz kolorowym. Do jednolitych umaszczeń należy kolor czarny, rudy, czarny podpalany, czekoladowy oraz czekoladowy podpalany. Do umaszczeń kolorowych należy biało-czarny, biało-czekoladowy, biało-złoty, biało-pomarańczowy, lemon roan, orange roan, tricolour, blue roan oraz liver roan.

Cocker spaniel czarny:

Cocker spaniel czarny
Źródło: pixabay.com

Cocker spaniel czarny podpalany:

Cocker spaniel czarny podpalany
Źródło: pixabay.com

Cocker spaniel rudy:

Cocker spaniel rudy
Źródło: pixabay.com

Cocker spaniel czekoladowy:

Cocker spaniel czekoladowy
Źródło: pixabay.com

Rasa psa cocker spaniel waga i wzrost

Psy tej rasy osiągają wagę od 12 do 15 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 39-41 cm dla samców oraz 38-39 cm dla samic.

Cocker spaniel angielski
Źródło: pixabay.com

Cocker spaniel miniaturka

Nazwa miniaturka często jest nadawana przez pseudo-hodowców małym cocker spanielom w celu szybszej sprzedaży. Nie ma jednak miniaturowej odmiany tej rasy Bądź więc ostrożny, gdy usłyszysz, że ktoś ma do sprzedaży cocker spaniela miniaturkę – najprawdopodobniej świadczy to o nielegalnej pseudo-hodowli.

Pies cocker spaniel
Źródło: pixabay.com

Psy cocker spaniel charakter

Jest to wesoły, łagodny i przyjazny pies, który silnie przywiązuje się do członków swojej rodziny. Jest odważny, śmiały i ciekawy świata. Chętnie się bawi oraz spędza czas aktywnie.

Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami oraz starszymi dziećmi. Ze względu na silny instynkt myśliwski należy jednak uważać na spuszczanie go ze smyczy. Może mieć bowiem skłonności do ucieczek.

Psy tej rasy potrzebują codziennej dawki ruchu, zabaw oraz zajęcia.

Rasa psa cocker spaniel
Źródło: pixabay.com

Cocker spaniel angielski choroby

Jest to zdrowa i odporna rasa, która dobrze znosi zarówno niskie jak i wysokie temperatury. Mogą jednak występować choroby oczu, choroby uszu, choroby serca, nowotwory oraz problemy z nerkami. Dysplazja stawów zdarza się raczej rzadko.

Długość życia dla psów tej rasy wynosi około 12-14 lat.

Cocker spaniel szczeniak
Źródło: pixabay.com

Cocker spaniel angielski pielęgnacja

Psa tej rasy należy wyczesywać raz w tygodniu, a szczególną uwagę trzeba zwrócić na okolice pach, uszu oraz pachwin. Martwe włosy na grzbiecie i głowie się wyskubuje. Cocker spaniela kąpie się w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Cocker spaniel angielski
Źródło: pixabay.com

Cocker spaniel ma włosy czy sierść?

Pies tej rasy posiada jedwabistą, miękką, gładką i przylegającą sierść. Intensywnie linieje wczesną jesienią oraz wiosną.

Cocker spaniel angielski
Źródło: pixabay.com

Cocker spaniel opinie

Jest to pies dla aktywnej i konsekwentnej osoby. Bywa uparty oraz niezależny i może być również hałaśliwy. Wymaga również regularnej pielęgnacji. Odpowiednio prowadzony jest łagodny, lojalny oraz przyjazny w stosunku do dzieci i innych zwierząt.

Cocker spaniel czekoladowy podpalany
Źródło: pixabay.com

Cocker spaniel szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Cocker spaniel szczeniak
Źródło: pixabay.com

Cocker spaniel hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Cocker spaniele adopcja

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Cocker spaniel szczeniaki
Źródło: thehappypuppysite.com

Cocker spaniel cena

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 3500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!