Kategorie PoradyTresowanie i wychowanie

10 najczęściej popełnianych błędów, które skracają życie naszych zwierzaków

Co skraca życie zwierzaków? Istnieje 10 popularnych błędów popełnianych przez właścicieli, które wpływają na nasze futrzaki. Wiem, że większość z nas kocha pupile z całego serca jednak czasami zdarza się, że nieświadomie popełniamy proste błędy, które skracają życie naszych futrzanych przyjaciół. Co skraca życie zwierzaków? Poniżej zobaczysz listę tych błędów. Nigdy więcej ich nie popełniaj!

Co skraca życie zwierzaków – 10 podstawowych błędów popełnianych przez właścicieli:

#1 Pozostawianie w domu otwartych drzwi oraz okien

Co skraca życie zwierzaków

Powinieneś uważać na pozostawianie otwartych okien oraz drzwi, ponieważ może przynieść to przykre skutki. Twój zwierzak może uciec z domu i wybiec na ulicę, przez co przykładowo grozi mu potrącenie samochodem.

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, zadbaj o to, aby twoje podwórko było ogrodzone i dobrze zabezpieczone.

Mieszkasz w wysokim bloku? W takim przypadku pozostawienie otwartego okna może mieć okropne konsekwencje – wyobraź, co by się stało, gdyby twój pupil przez nie wypadł…

Zastanawiasz się co skraca życie zwierzaków? Ten punkt jest bardzo ważny – miej patrzenie na drzwi oraz okna, ponieważ bezpieczeństwo twojego pupila jest najważniejsze!

#2 Zły dobór karmy

Co skraca życie zwierzaków

Jeżeli podajesz swojemu zwierzakowi mokrą lub suchą karmę, zwróć uwagę na jej skład. Zdarza się, że produkty znanych marek mają niewiele wspólnego z dobrym i wartościowym jedzeniem dla zwierząt.

Dobra karma nie zawiera zbóż, dodatków smakowych oraz GMO. Powinna składać się głównie z mięsa!

Żywienie zwierzaka surowym mięsem powinno być najpierw dokładnie omówione z weterynarzem. Nie przekarmiaj swojego pupila i zawsze zapewniaj mu dostęp do świeżej wody.

#3 Zbyt rzadkie wizyty u weterynarza

Co skraca życie zwierzaków

Wielu opiekunów zabiera zwierzaka do weterynarza, dopiero wtedy gdy pupil jest chory. Niektórzy z nich zaniedbują profilaktyczną opiekę zdrowotną, a ona obejmuje rutynowe kontrole lekarskie, badania krwi, szczepienia oraz zapobieganie pasożytom. W ten sposób tacy opiekunowie narażają swoje futrzaki na choroby, a także obniżają jakość ich życia.

Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a zdrowie jest kluczem do szczęścia zwierzaka. Zadbaj o niego, bo on sam nie jestem w stanie tego zrobić. Nie powie ci, kiedy coś go boli. Nigdy nie zapominaj o badaniach profilaktycznych!

#4 Brak zabiegu kastracji lub sterylizacji

Co skraca życie zwierzaków

Kastracja oraz sterylizacja staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna. Nie bez powodu. Weterynarze zalecają wykonanie takiego zabiegu, ponieważ ma on korzystny wpływ na życie zwierzęcia.

Kastracja oraz sterylizacja zmniejsza możliwość wystąpienia wielu chorób, dzięki czemu mamy szansę na przedłużenie życia pupilowi.

Oprócz tego dzięki wykonaniu takiego zabiegu walczymy z ogromnym problemem, jakim jest niekontrolowany rozród zwierząt, który zwiększa liczbę bezdomności wśród futrzaków.

#5 Zaniedbywanie higieny jamy ustnej pupila

Co skraca życie zwierzaków

Zwierzaki takie jak psy czy też koty wymagają pielęgnacji jamy ustnej. Istnieją specjalne płyny, pasty oraz szczoteczki, przy pomocy których możesz dbać o zęby swojego futrzaka.

Dzięki temu zmniejszasz ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego oraz niwelujesz nieprzyjemny zapach z jamy ustnej zwierzaka.

#6 Nieodpowiednia kąpiel

Co skraca życie zwierzaków

Koty potrafią same dbać o swoją higienę. Jeśli kąpiesz swojego kociaka, wystarczy, że zrobisz to ok. 1-2 razy w ciągu roku.

Z psami ta sprawa ma się już nieco inaczej. Czworonóg powinien być kąpany co około 3 miesiące.

Pamiętaj, aby używać odpowiedniego i delikatnego szamponu, który nie podrażni skóry twojego zwierzaka. Uważaj, aby woda nie dostała się do uszu psa, ponieważ może to doprowadzić do infekcji.

#7 Dokarmianie

Co skraca życie zwierzaków

Jeśli chodzi o kwestie żywieniowe, zwierzaki w dużym stopniu różnią się od ludzi. Oznacza to, że mogą szkodzić im produkty, które my regularnie jemy. Właśnie dlatego nigdy nie dokarmiaj futrzaka resztkami swojego jedzenia. Przykładowo, jeśli podałbyś psu winogrona, mógłbyś doprowadzić nawet do jego śmierci!

#8 Brak uwagi

Co skraca życie zwierzaków

Ty masz rodzinę, przyjaciół, pracę i masę innych zajęć. Twój zwierzak natomiast ma tylko ciebie. W natłoku codziennych spraw nie zapominaj o swoim futrzanym przyjacielu. Poświęcaj mu swój czas oraz uwagę.

Zwierzaki potrzebują socjalizacji z ludźmi. W przeciwnym razie mogą zacząć czuć się samotne oraz stać się agresywne, lękliwe i nieposłuszne.

#9 Nieodpowiednia obroża

Co skraca życie zwierzaków

Raz na jakiś czas upewnij się, czy obroża twojego pupila nie jest dla niego za ciasna. Jeśli obroża jest dobrze dobrana, powinieneś być w stanie włożyć pomiędzy nią, a skórę zwierzęcia swój palec.

#10 Brak nowych doświadczeń

Co skraca życie zwierzaków

Nigdy nie przetrzymuj swojego psa całymi dniami w domu. Pamiętaj, że on potrzebuje regularnych spacerów, aktywności fizycznej oraz doświadczania nowych bodźców. W przeciwnym razie twój czworonóg będzie miał zbyt dużo energii, którą spożytkuje na przykład na zjedzenie twoich nowych butów.

Zobacz także: Co zrobić, żeby pies nie niszczył rzeczy w domu?