Co jedzą chomiki oprócz dedykowanej im karmy?

Planując zakup chomika, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, odnoszących się do sposobu jego hodowli. Szczególnie istotne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków do odpoczynku i właściwej ilości ruchu. Kluczową jednakże kwestią będzie zaznajomienie się z zagadnieniem „co jedzą chomiki”. Ofertę gotowych karm, dostępnych w sklepach zoologicznych warto wzbogacić o inne produkty, by dieta zwierzaka była wystarczająco urozmaicona.

Co jedzą chomiki dżungarskie a co syryjskie?

Niezależnie od tego, jaki gatunek chomika wybierzesz, sposób ich karmienia będzie podobny. Są to gryzonie wszystkożerne, jednakże istnieje kilka produktów, które mogą okazać się trujące i nie powinny lądować w misce naszego pupila. Dlatego też, jeżeli planujesz zakup chomika dżungarskiego, to zaopatrz się w odpowiednią mieszankę, zawierającą wyselekcjonowane zboża, które dodatkowo wzbogacone są w potrzebne mu witaminy i minerały. To będzie stanowiło podstawę, którą warto rozszerzyć o, nasiona, orzechy, suchary, jogurt, len, makaron, mięso gotowane, zioła, ryby, ryż, ser żółty czy suchy chleb.

Co jeszcze jedzą chomiki – czyli wapno, sól dla gryzoni oraz owoce i warzywa

Specjalne wapno oraz sól dla gryzoni, to nie tylko uzupełnienie ich diety w niezbędne mikroelementy ale także wprowadzenie różnorodności do monotonnego formą jadłospisu. Każdy chomik syryjski będzie zadowolony, jeżeli w jego klatce pojawią się takie smakołyki jak: arbuz, banan, wszelkiego typu borówki i jagody, brokuł, brukselka, brzoskwinia, buraki, cukinia, dynia, figa, groszek, gruszka, kalafior, kapusta, kukurydza, mango, marchewka, pietruszka, rzeżucha, winogrona czy żurawina. W małych dawkach, warto także wprowadzać do jadłospisu chomika dżungarskiego świeżego ogórka oraz sałatę. Takie owoce jak: awokado, jabłko czy śliwka należy przed podaniem wydrążyć z pestek. Rabarbar, szparagi, soję, ziemniaka czy zieloną fasolkę podawać jedynie po ugotowaniu. Przy owocach i warzywach obfitujących w swoim składzie w duże ilości wody, należy ograniczyć jej ilość w poidełku. Pozwoli to uniknąć ewentualnej biegunki u zwierzaka.

Czego nie podawać chomikom?

Prawidłowo skomponowana dieta jest sposobem na maksymalne wydłużenie życia każdego chomika – syryjskiego i dżungarskiego. Aby więc uniknąć błędów żywieniowych, zapoznaj się z poniższą listą produktów zakazanych: cebula, czosnek, pomidor, natka marchwi, owoce cytrusowe, papaja, kiwi czy ostra papryka. Dodatkowo omijaj bluszcz, bukszpan, chipsy, czekoladę, małe owoce pestkowe, fragmenty drzew iglastych, fasolę, jajka, potrawy gotowane z solą i smażone. Wiele kwiatów i bulw także nie nadaje się do spożycia przez te zwierzęta. Wystrzegaj się podawania gryzoniowi resztek z obiadu oraz słodyczy, gdyż jego układ pokarmowy nie jest w stanie sprostać trawieniu takiego typu posiłków.

co jedzą chomiki
Udostępnij

Co jedzą chomiki roborowskiego

Ten specyficzny typ chomika posiada dość podobne wymagania żywieniowe, jak jego syryjski czy dżungarski kuzyn, jednakże z tą różnicą, iż zjada znacznie mniejsze porcje, a przekarmienie go powoduje do szybkiego przeciążenia układu pokarmowego. Warto więc szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednią ilość białka zwierzęcego, źródeł witaminy E, pokarmu zielonego – czyli traw, ziół, kiełków oraz warzyw i owoców.

Co i jak jedzą chomiki

Zdrowie podopiecznych zapewnisz odpowiednio komponując ich codzienną dietę, nie zapominając o cotygodniowym serwowaniu produktów, pozwalających ścierać zęby – np. suchy chleb. Nie podawaj chomikowi przeterminowanych i zapleśniałych pokarmów. Zaopatrz się też w specjalne dropsy – stanowiące znakomity smakołyk.

Fotografie: pixabay.com