Kategorie Psy

Kolejne psy zapadają na tajemniczą chorobę. Zmarło już conajmniej 26 czworonogów

W Norwegii psy zaczęły chorować na tajemniczą chorobę zakaźną, która objawia się krwawą biegunką oraz wymiotami. Większość czworonogów umierało 24 godziny po wystąpieniu pierwszych symptomów choroby. W przeciągu krótkiego czasu zmarły już conajmniej 24 psy, a choroba wywołuje ogromną panikę. Niestety kolejne czworonogi zapadają na groźną infekcję – objawy stwierdzono już u 60 kolejnych psów.

Groźna choroba atakuje psy

Objawami niebezpiecznej infekcji są krwawe biegunki oraz wymioty. Wciąż nie wiadomo, co ją wywołuje, ale najprawdopodobniej jest to infekcja wirusowa. Większość czworonogów umierało 24 godziny po wystąpieniu pierwszych symptomów – do dnia dzisiejszego zmarły conajmniej 24 psy. Były przedstawicielami różnych ras, a nie wszystkie z nich gorączkowały.

Kolejne psy zapadają na tajemniczą chorobę. Zmarło już conajmniej 26 czworonogów
Źródło: Lena Ama Nowak / facebook.com

„Pracuje jako weterynarz od 20 lat, ale przez cały czas trwania swojej kariery nie spotkałam się z czymś takim” – przyznała weterynarz Sasja Rygg.

Ogromna panika

Niestety podobne objawy stwierdzono już u 60 kolejnych psów. To wywołuje ogromną panikę wśród ludzi – mieszkańcy Norwegii bardzo kochają swoje futrzaki i robią wszystko, aby ochronić je przed niebezpieczną infekcją.

„Właściciele psów ograniczają wyjścia swoich zwierzaków do minimum. Spacery są bardzo krótkie i odbywają się jedynie na smyczy oraz w pobliżu miejsca zamieszkania. Takie są zalecenia weterynarzy” – mówi Krzysztof Duch, weterynarz pracujący w Norwegii.

Kolejne psy zapadają na tajemniczą chorobę. Zmarło już conajmniej 26 czworonogów

Przyczyna choroby

Norwegia dokłada wszelkich starań, aby poznać dokładną przyczynę groźnej choroby. Dotychczas wykonano sekcje zwłok 10 psów, które zmarły na jej skutek.

„Cały czas zbieramy informacje od właścicieli, a także weterynarzy. Staramy się też znaleźć wspólne mianowniki u zmarłych czworonogów.

U każdego z dziesięciu psów wystąpiło krwotoczne zapalenie jelit oraz żołądka. U ośmiu na dziesięć psów wykryliśmy te same ogniska bakterii. Nie możemy mieć jednak pewności, że to one wywołały chorobę. Czekamy jeszcze na wyniki na obecność wirusów oraz badań toksykologicznych” – mówi Hannah Joan Jorgensen.

Kolejne psy zapadają na tajemniczą chorobę. Zmarło już conajmniej 26 czworonogów

Specjalne środki ostrożności

Norwescy weterynarze radzą wszystkim właścicielom psów, aby zachowali szczególne środki ostrożności, które są w stanie ochronić czworonogi przed niebezpieczną chorobą:

  • ogranicz kontakt swojego psa z innymi psami
  • unikaj miejsc, w których przebywa duża ilość czworonogów – np. psie parki
  • unikaj psów, które twoim zdaniem zachowują się dziwnie
  • zrezygnuj z wystaw oraz pokazów psów
  • jeśli zauważysz u swojego psa jakikolwiek z niebezpiecznych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii
  • przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym, skontaktuj się telefonicznie z weterynarzem – najlepiej, aby w czasie twojej wizyty nie było tam innych zwierząt

Czy choroba dotrze do Polski?

Niestety istnieje możliwość, że infekcja rozprzestrzeni się dalej. Z tego względu najlepiej będzie jeśli na razie zrezygnujesz z udziału w międzynarodowych wystawach. Nie podróżuj również wraz z pupilem do Norwegii.

 

Tagi