×

Chihuahua od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

CHIHUAHUA to najmniejsza rasa psa na świecie. Mówi się jednak, że te czworonogi są małe ciałem, za to wielkie duchem! Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Chihuahua

Chihuahua historia

Przedstawiciele rasy pochodzą od starożytnych psów, które kiedyś żyły na dworach azteckich władców. Były one podobne, ale nieco większe od dzisiejszej rasy. Chihuahua to najstarsza rasa w Ameryce Północnej. Nazwa pochodzi od miejscowości i stanu w Meksyku.

Chihuahua

Chihuahua wygląd

Jest to najmniejsza rasa psa na świecie. Charakterystyczną cechą tych czworonogów jest duża i okrągła głowa, która swoim kształtem przypomina jabłko. Psy te posiadają duże, sterczące uszy oraz ciemne, szeroko rozstawione oczy. Występują w różnych umaszczeniach. Ze względu na typ włosa rasę można podzielić na dwa typy:

  • Chihuahua krótkowłosa

Psy tej odmiany posiadają przyległą i błyszczącą sierść. Na ogonie oraz szyi włos może być nieco dłuższy.

  • Chihuahua długowłosa

Psy tej odmiany posiadają delikatniejszą i bardziej miękką sierść. Jest ona dłuższa na szyi, ogonie oraz tylne części łap.

Chihuahua waga

Przedstawiciele rasy ważą maksymalnie 3 kg. Wysokość w kłębie wynosi około 25 cm.

Zobacz także: Najmniejszy pies świata ważący 3 dag – poznaj Miracle Milly

Źródło: psy.pl

Źródło: psy.pl

Chihuahua charakter

Nie daj się zwieść maleńkim rozmiarom tych czworonogów! Psy tej rasy są bardzo odważne oraz energiczne. Posiadają spory temperament, a wielokrotnie dowiodły, że nawet duże psy nie są im straszne. Nie łatwo jest je przestraszyć.

Kochają być w centrum uwagi – często mogą się o nią domagać przez szczekanie lub skomlenie. Ogromną radość sprawia im głaskanie oraz rozpieszczanie.

Te czworonogi są czujne i ruchliwe. Bywają również wybredne jeśli chodzi o dobieranie sobie towarzystwa. Najczęściej lubią przebywać z przedstawicielami swojej własnej rasy. Nie przepadają za małymi dziećmi, gdyż odciągają one od nich uwagę dorosłych.

Zobacz także: Malutka chihuahua ratuje swojego dużego brata przed porwaniem

Chihuahua

Chihuahua choroby

Jest to zdrowa rasa, a jej przedstawiciele cieszą się długim życiem – dożywają nawet do 20 lat. Mogą mieć jednak skłonności do hipoglikemii (spadku poziomu cukru we krwi), ruchomej rzepki, niezrośniętego ciemiączka, problemów z zębami, a także oczami.

Chihuahua

Chihuahua pielęgnacja

Odmianę krótkowłosą wystarczy czesać raz w tygodniu, a odmianę długowłosą raz na 2-3 dni. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolicy uszu, ogona i szyi, gdyż w tych miejscach mogą powstawać kołtuny.

Nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Chihuahua

Chihuahua opinie

Według opiekunów rasy, te psiaki są wspaniałymi towarzyszami jednak bywają zadziorne wobec innych psów. Często nie zdają sobie sprawy ze swoich maleńkich rozmiarów. Te czworonogi łatwo przystosowują się do nowego otoczenia i będą dobrym wyborem dla każdego, kto chce mieć oddanego przyjaciela, którego będzie mógł wszędzie zabrać ze sobą.

Chihuahua szczeniak

Chihuahua hodowla

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Chihuahua szczeniaki

Uważaj na pseudo-hodowle!

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Chihuahua cena

Ile kosztuje chihuahua? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 4500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować