Kategorie Chart polskiPsyRasy psów

Chart polski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Pies chart polski to myśliwska rasa pochodząca z naszego kraju. Jest najwyższym polskim psem. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Chart polski
Źródło: wikipedia.org

Pies chart polski historia

Jest to myśliwska rasa psa, a pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą już z czasów Galla Anonima. Dawniej te czworonogi były ulubieńcami polskiej szlachty, która wykorzystywała je do polowań.

W wyniku II wojny światowej hodowle rasy zanikły, a od lat 70. XX wieku przystąpiono do jej odtworzenia. Współczesną hodowlę tych czworonogów zapoczątkował Stanisław Czerniakowski.

Zobacz także: Nie każdy wie, że te rasy pochodzą z naszego kraju – 6 polskich ras psów

Pies chart polski
Źródło: commons.wikimedia.org

Polski chart wygląd

Jest to pies o smukłej i proporcjonalnej sylwetce oraz wąskim pysku. Jego sierść jest krótka i sprężysta. Może występować w różnych umaszczeniach.

Chart polski waga i wzrost

Pies tej rasy osiąga wagę od 25 do 35 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 70-80 cm dla samców oraz 68-75 cm dla samic.

Polski chart
Źródło: commons.wikimedia.org

Chart polski charakter

Jest to opanowany i zrównoważony pies, który silnie przywiązuje się do swoich opiekunów. W stosunku do obcych może jednak podchodzić z dystansem i nieufnością.

Pies tej rasy posiada silny instynkt łowiecki oraz terytorialny. Może więc mieć tendencje do gonienia oraz polowania na inne zwierzęta – z tego powodu należy uważać na spuszczanie go ze smyczy. Wymaga on codziennej dawki ruchu.

Charty polskie cechują się również odwagą oraz pewnością siebie. Mogą mieć skłonności do dominacji.

Chart polski
Źródło: hund.ch

Chart polski choroby

Jest to silna, zdrowa, odporna i wytrzymała rasa. Charty polskie nie posiadają szczególnych predyspozycji do chorób genetycznych. Należy jednak pamiętać, że psy tej rasy potrzebują codziennej dawki ruchu. Tylko wtedy ich organizmy rozwijają się prawidłowo.

Chart polski długość życia

Psy tej rasy żyją około 10-12 lat.

Pies chart polski
Źródło: 101dogbreeds.com

Chart polski pielęgnacja

Wystarczy czesać go raz na jakiś czas, a w okresie linienia zwiększamy częstotliwość zabiegu. Charta polskiego kąpie się w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Chart polski
Źródło: worldlifeexpectancy.com

Chart polski szczenięta

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Chart polski szczeniak
Źródło: 101dogbreeds.com

Chart polski hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Chart polski do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Chart polski szczenięta
Źródło: AMERSS Hodowla Charta Polskiego / facebook.com

Chart polski cena

Ile kosztuje chart polski? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 3500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!