×

Charakterystyka korzeni do akwarium

Nieodzownym elementem każdego akwarium są różnego rodzaju korzenie. Pełnią one przede wszystkim funkcję estetyczną. Odpowiednio dobrane korzenie potrafią odmienić akwarium, tworząc z niego prawdziwe dzieło sztuki. Przed zakupem powinniście poznać najbardziej popularne rodzaje korzeni, które są dostępne w sklepach akwarystycznych.

Jakie rodzaje korzeni są dostępne w sklepach?

Podczas zakupu korzeni do akwarium musicie zwrócić uwagę na dwa elementy, a mianowicie rodzaj rozgałęzienia i fakturę drewna. Wśród korzeni dostępnych w sklepach najczęściej można spotkać:

– jasne korzenie piaskowane,

– ciemne korzenie tonące w wodzie,

– ciemne korzenie sosny bagiennej,

– brązowe i bardzo rozgałęzione korzenie.

Szczególnie mocno poszukiwane są jasne korzenie piaskowane o wysokim stopniu rozgałęzienia. W sprzedaży najczęściej możecie spotkać korzenie pozbawione zewnętrznej kory, które mają blado-żółte zabarwienie. Po pewnym czasie ich barwa ciemnieje, dając bardzo ciekawy efekt wizualny. Korzenie te wymagają obciążenia.

Wśród ciemnych korzeni tonących w wodzie najbardziej pożądane są te o mocnym stopniu rozgałęzienia i niezbyt dużej średnicy. Ze względu na łatwą zatapialność nie wymagają wcześniejszego przygotowania.

Korzenie sosny bagiennej są dosyć grube i mają ciemnobrązowy kolor. Po wcześniejszym przygotowaniu w roztworze soli dosyć szybko toną. Korzenie tego typu mają bardzo efektowną strukturę.

Ciekawy efekt możecie uzyskać, stosując korzenie o dużej bryle w podstawie oraz wysokim stopniu rozgałęzienia. W związku z faktem, że bryła zajmuje dosyć dużo miejsca, będziecie mogli zaoszczędzić na podłożu. Wielokrotne rozgałęzienia pozwalają uzyskać niesamowity efekt.

Materiały prasowe

Materiały prasowe

Jak zachowują się korzenie w akwarium?

Jak dobrze wiecie, drewno wrzucone do wody unosi się na jej powierzchni. Analogicznie jest w przypadku korzeni. Dlatego Waszym pierwszym zadaniem będzie przymocowanie korzeni do podłoża. Można to zrobić na dwa sposoby. Jeżeli zakładacie akwarium od nowa, to najlepszym pomysłem będzie przykręcenie do podstawy korzenia plastikowej płytki. Następnie należy umieścić na niej korzeń i przysypać płytkę podłożem. Dzięki temu korzeń nie będzie wypływać na powierzchnię wody.

W przypadku, jeżeli wykonujecie tzw. restart akwarium bez zmiany podłoża, to należy docisnąć korzeń kamieniem. Po jakimś czasie, kiedy korzeń zwiększy swój ciężar pod wpływem wody, będziecie mogli usunąć kamień.

Powinniście wiedzieć, że każdy korzeń wpływa na zabarwienie wody. Jest to naturalne zjawisko, które nie powinno budzić Waszego niepokoju. Do wody przedostają się naturalne barwniki i humusy, które są zawarte w drewnie. Co istotne powodują one odkażenie wody oraz zahamowanie rozwoju glonów. Niektóre korzenie do akwarium przestają barwić wodę po kilku tygodniach. Zdarzają się też takie, które intensywnie barwią nawet po 2 latach. W sytuacji lekkiego zabarwienia wody można spróbować nieco częstszej wymiany przez pierwsze tygodnie. Dobrym pomysłem będzie też użycie węgla aktywnego.

Po pewnym czasie od umieszczenia korzeni w wodzie możecie zauważyć biały lub brązowy nalot, efekt puchnięcia korzenia lub brązowy pył, który pojawia się na jego powierzchni. Są to zjawiska zupełnie naturalne. Musicie pamiętać, że korzeń jest często żywą strukturą, która w akwarium reaguje identycznie, jak w warunkach naturalnych. Opisywane wyżej efekty nie wpływają negatywnie na florę i faunę w akwarium. Co więcej, po jakimś czasie ustępują samoistnie.

Korzenie do akwarium warto kupować w sprawdzonych sklepach akwarystycznych. Dlatego powinniście zajrzeć na stronę https://amazonia24.pl/, gdzie znajdziecie nie tylko szeroki wybór korzeni, ale także innych akcesoriów niezbędnych do założenia akwarium.

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować