Kategorie BarbetPsyRasy psów

Barbet (francuski pies dowodny) od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Barbet znany również jako francuski pies dowodny to rasa pochodząca z Francji. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Barbet

Barbet historia

Jest to stara rasa, którą znano już we wczesnym średniowieczu. Dokładne pochodzenie barbetów nie jest jednak znane.

W XVI wieku psy tej rasy były znane na francuskim dworze królewskim. Królowie wykorzystywali te czworonogi do polowań. Niestety pod koniec XIX stały się w tym kraju rzadkością.

Do Polski pierwszy francuski pies dowodny przybył dopiero w roku 1995.

Barbet (francuski pies dowodny) od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Francuski pies dowodny wygląd

Jest to pies średniej wielkości, który charakteryzuje się proporcjonalną budową oraz gęstą i kędzierzawą sierść, która może mieć długość nawet do 15 cm. Włos równomiernie pokrywa całe ciało czworonoga. Barbety posiadają na pyszczkach specyficzną brodę.

Psy tej rasy mogą występować w umaszczeniu kasztanowym, czarnym, szarym, płowym, rudym, białym oraz łaciatym.

Barbet waga i wzrost

Psy tej rasy osiągają wagę od 17 do 28 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 58-65 cm dla samców oraz 53-61 cm dla samic.

Rasa psa barbet

Rasa psa barbet charakter

Jest to żywiołowy i wesoły pies, który silnie przywiązuje się do swoich opiekunów. Dobrze dogaduje się zarówno z dziećmi jak i innymi zwierzakami. Nie ma skłonności do dominacji czy też zachowań agresywnych.

Uwielbia się bawić oraz przebywać blisko człowieka. Jest inteligentny, dzięki czemu szybo uczy się nowych rzeczy. Należy jednak pamiętać, że pies tej rasy potrzebuje codziennej dawki ruchu. Radość z pewnością sprawią mu zabawy w wodzie.

Francuski pies dowodny
Źródło: houdenvanhonden.nl

Francuski pies dowodny choroby

Ta rasa nie jest szczególnie narażona na choroby genetyczne. Wśród jej przedstawicieli odnotowano rzadkie przypadki epilepsji.

Opiekunom tych psów zaleca się wykonywać barbetom coroczne badania oczu.

Francuskie psy dowodne żyją około 12 lat.

Barbet
Źródło: houdenvanhonden.nl

Barbet pielęgnacja

Psa tej rasy należy regularnie czesać. Jego sierść ma bowiem tendencję do filcowania.

Szczególną uwagę u francuskich psów dowodnych trzeba zwrócić na higienę uszu, ponieważ mają one skłonności do stanów zapalnych oraz infekcji.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Barbety
Źródło: wiktionary.org

Barbet szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Mały francuski pies dowodny może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Barbet szczeniaki
Źródło: askideas.com

Barbet hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

W naszym kraju nie ma jednak zbyt wielu hodowli tych psów, dlatego na szczeniaka zapewne będzie trzeba poczekać.

Barbet do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Barbet szczeniak
Źródło: barbetyatzie.se

Barbet cena

Ile kosztuje barbet? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje około 4000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Weterynarze potwierdzają, nasz produkt najlepszy w swojej kategorii!

Barbet (francuski pies dowodny) od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Rękawica do wyczesywania sierści firmy Kochamy Zwierzaki, to jedyny produkt tego typu polecany przez weterynarzy, aż 180 wypustek masująco – zbierających sierść, odpowiedni dla psa jaki dla kota, bez znaczenia jaki rodzaj sierści posiada Twój pupil. Rękawica wykonana z silkonu, 100% zdrowego dla zwierzaka.