×

Nowe badania wykazały prawdę na temat właścicieli psów. Niektórych to szokuje

Co by było, gdyby człowiek i pies stali ramię w ramię i oboje potrzebowali pomocy, ale mógłbyś wybrać tylko jednego z nich? To nie byłaby łatwa decyzja, prawda? Ostatnie badania dowiodły, że jeżeli chodzi o odczuwanie empatii, wiele osób wybiera właśnie psy. Dziwi cię to?

Socjolodzy i antropolodzy z Northeastern University i University of Colorado zastanawiali się, dlaczego doniesienia o cierpieniu zwierząt powodują często większe oburzenie niż cierpieniu o ludzi.

Naukowcy poprosili 256 studentów o przeczytanie fikcyjnego reportażu na temat brutalnej przemocy wobec człowieka lub dziecka oraz dorosłego psa lub szczeniaka.

Rezultat: studenci poczuli większą empatię w stosunku do psów niż osób dorosłych.

„Studenci mieli więcej empatii dla ofiar, które były dziećmi, szczeniętami lub dorosłymi psami. Najmniejsze współczucie odczuwali dla dorosłych ludzi. Wiek miał znaczenie dla empatii wobec ludzkich ofiar, ale nie psich ofiar.” – mówią badacze.

W doświadczeniu wspomniano także o brytyjskiej organizacji charytatywnej, która wykonała własny eksperyment na temat empatii dla psów i ludzi.

Przeprowadzono kampanię zbierania funduszy, w której wykorzystano dwie wersje tej samej reklamy.

W obu reklamach pojawiło się pytanie: „Czy przekażesz 5 funtów, aby uratować Harrisona przed powolną, bolesną śmiercią?”

Pierwsza wersja zawierała zdjęcie prawdziwego Harrisona Smitha, ośmioletniego chłopca, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową. Druga wersja zawierała zdjęcie psa.

Reklamy wyświetlały się na witrynie MSN w Wielkiej Brytanii wraz z linkami do darowizny. Reklama przedstawiająca psa przyciągnęła dwa razy więcej darczyńców niż ta z chłopcem (230 w porównaniu do 111).

Dlaczego ludzie wolą pomóc psom niż innym ludziom?

„Wiele osób widzi psy jako bezbronne, niezależnie od ich wieku. Innymi słowy, zarówno młode jak i dorosłe psy postrzega się jak dzieci – nie są one w stanie bronić się samodzielnie w przeciwieństwie do dorosłych ludzi.” – mówią badacze.

Tę teorię potwierdza psychoterapeuta Justin Lioi.

„Jesteśmy w stanie bardziej współczuć komuś, kogo uważamy za mało odpowiedzialnego za swoje czyny. Najchętniej pomagamy psom oraz małym dzieciom.” – mówi Lioi.

Dr Kathrine McAleese to socjolog i psychoterapeuta. Często odwiedzają ją klienci, którzy posiadają psy. Przyznała, że regularnie spotyka się z wcześniej opisanym zjawiskiem.

„Ludzie często postrzegają zwierzęta jako niewinne i bezbronne. Kiedy pytam ich, dlaczego wydają masę pieniędzy na swojego psa, a nie na siebie, odpowiadają: Bo mój pies na to zasługuje.” – powiedziała McAleese.

Wyniki badań nie zaskoczyły także certyfikowanego behawiorysty i trenera zwierząt, Russella Hartsteina.

„Kocham mojego psa. Czworonogi zapewniają bezwarunkową miłość. Bardzo często ludzie tworzą silniejszą więź ze swoim zwierzakiem niż z innym człowiekiem.” – powiedział Hartstein.

Może Cię zainteresować