Kategorie Newsy

Już nigdy więcej nie nakarmisz łabędzia chlebem! Sprawiasz tym więcej szkody niż pożytku

Zauważyłeś u łabędzia na zdjęciu coś nietypowego? Jeśli nie, już spieszę z podpowiedzią. Zwróć uwagę na jedno z jego skrzydeł. Czy aby na pewno wygląda podobnie do drugiego? Odpowiedź brzmi nie, ponieważ jest z nim coś nie tak. Ptak ma wadę, która nazywana jest Anielskim skrzydłem.

Anielskie skrzydło

Widoczna wada na załączonych fotografiach łabędzia niemego to nic innego, jak Anielskie skrzydło. Jest to zespół chorobowy, występujący przede wszystkim u ptactwa wodnego np. kaczek, łabędzi. Można go łatwo rozpoznać poprzez deformację ostatniego stawu w skrzydle, w wyniku czego lotki, zamiast układać się wzdłuż ciała, zaczynają prostopadle wystawać na zewnątrz.

Wada ta jest o tyle poważna, że czasem ogranicza, a nawet uniemożliwia ptakom latanie. Anielskie skrzydło: spotyka się głównie u kaczek, gęsi i łabędzi. Ale występuje też u gołębi, jastrzębi zwyczajnych i papug.

Już nigdy więcej nie nakarmisz łabędzia chlebem! Sprawiasz tym więcej szkody niż pożytku
Wikipedia

Skąd wzięła się ta wada?

Występowanie u ptaka Anielskiego skrzydła jest najczęściej spowodowane nieprawidłową dietą, zbyt bogatą w węglowodany i białka, a ubogą w mangan, wapń, witaminę D i witaminy E. Co ciekawe, wada występuje zdecydowanie częściej u ptaków domowych, lub takich, które żyją blisko ludzi, niż u dzikich. Dlaczego? To bardzo proste, jedną z typowych przyczyn jest dokarmianie ptaków chlebem (szczególnie białym). Odpowiedz sobie sam na pytanie, czy nie zdarzyło Ci się kiedyś karmić kaczki czy łabędzie chlebem?

Istnieją też inne przyczyny występowania anielskiego skrzydła, takie jak: zbyt szybki wzrost, nieprawidłowa inkubacja i proces wylęgania, urazy, czy podłoże genetyczne.

Już nigdy więcej nie nakarmisz łabędzia chlebem! Sprawiasz tym więcej szkody niż pożytku
Imgur

Jak można pomóc ptaku cierpiącemu na tę dolegliwość?

Niestety, ale u dorosłych ptaków anielskie skrzydło jest chorobą nieuleczalną. U młodych można natomiast zapobiec jej rozwojowi, mechanicznie usztywniając skrzydło, tak by ułożenie lotek było prawidłowe. Jeśli przyczyną jest nieprawidłowa dieta, zazwyczaj pomaga zamiana wysokobiałkowej paszy na pszenicę oraz wzbogacenie diety w witaminy D i E.

Przykry jest widok łabędzia cierpiącego na Anielskie skrzydło. Często nad jeziorami widzi się ludzi, którzy je dokarmiają. Łabędzie mimo tego, że są dzikim ptactwem przyzwyczajają się do dokarmiania. Niedobrze, bo przecież same doskonale odnajdują się w warunkach naturalnych i bez problemu potrafią zapewnić sobie pokarm. Zatem nie dokarmiaj ich. Podając im chleb możesz wyrządzić więcej szkody, niż pożytku.

Już nigdy więcej nie nakarmisz łabędzia chlebem! Sprawiasz tym więcej szkody niż pożytku
Imgur