×

Amerykański pitbulterier od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Amerykański pitbulterier znany również jako american pit bull terrier oraz amerykański pit bull terrier to pies pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, który nie został uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Amerykański pitbulterier

Pitbull terrier amerykański historia

Do powstania tej rasy przyczyniły się buldogi oraz terriery. Przez krzyżowanie tych czworonogów zamierzano stworzyć silnego, wytrzymałego i odpornego na ból psa do walki. Dawniej amerykańskie pitbulteriery wykorzystywano do walk z niedźwiedziami, bykami, a także do konkursów zabijania szczurów na czas. Gdy tych praktyk zakazano, zaczęto organizować nielegalne walki psów, w których również udział brały pitbull terriery amerykańskie.

Rasa otrzymała swoją nazwę w roku 1898. Jej przedstawicieli można rejestrować w ADBA lub AKC. FCI nie uznaje rasy.

American pit bull terrier

Amerykański pitbulterier wygląd

Jest to średniego wzrostu pies o bardzo muskularnej sylwetce. Posiada krótką, twardą i lśniącą sierść.

Amerykański pitbulterier umaszczenie

Psy tej rasy występują w wielu różnych umaszczeniach oraz ich kombinacjach z wyjątkiem merle.

Amerykański pitbulterier waga i wzrost

Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 15 do 30 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi 45-53 cm dla samców oraz 43-50 cm dla samic.

Amerykański pit bull terrier

Amerykański pitbulterier usposobienie

Na temat tych psów powstało mnóstwo krzywdzących stereotypów, które zazwyczaj mają mało wspólnego z prawdą. W rzeczywistości są to wrażliwe i czułe psy, które bardzo silnie przywiązują się do członków swojej rodziny. Dobrze dogadują się z dziećmi i są dla nich wspaniałymi i opiekuńczymi towarzyszami.

Pit bulle cechują się wysokim poziomem inteligencji i bardzo chętnie współpracują z człowiekiem. Źle znoszą brutalność i agresję ze strony opiekuna, a wiele porzuconych lub krzywdzonych pit bulli zmagało się z depresją. Świadczy to o niezwykłej wrażliwości tych psów. Pit bulla łatwo jest zranić, gdyż ma od tendencję do szybkiego zamykania się w sobie.

Ze względu na swoje dawne przeznaczenie psy tej rasy nie zawsze dobrze dogadują się z innymi czworonogami oraz zwierzakami. Z tego względu wymagają wczesnej socjalizacji. Pit bull to pies dla zrównoważonego, opanowanego i doświadczonego opiekuna.

W naszym kraju znajduje się na liście ras agresywnych.

Pitbull terrier amerykański

Amerykański pitbulterier choroby

Psy tej rasy są podatne na dysplazję stawów. Zdarzają się również kłopoty ze stawami, alergie oraz choroby skóry.

Długość życia wynosi około 13-14 lat.

Amerykański pitbulterier

Amerykański pitbulterier pielęgnacja

Należy od czasu do czasu wyczesywać jego sierść, a w okresie linienia najlepiej jest zwiększyć częstotliwość zabiegu. Najlepiej używać do tego specjalnej gumowej rękawicy z wypustkami. Pit bulla kąpie się jedynie w miarę potrzeby.

Zobacz także: Gumowa rękawica z wypustkami do wyczesywania sierści 

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Amerykański pitbulterier

Amerykański pitbulterier szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Amerykański pitbulterier szczeniak

Amerykański pitbulterier hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz sprawdzoną hodowlę prowadzoną przez profesjonalistów. Dzięki temu będziesz mieć pewność skąd pochodzi pies, a także unikniesz wielu kłopotów zdrowotnych. Nigdy nie kupuj psa z niepewnego źródła!

Amerykański pitbulterier do adopcji

Niestety psy tej rasy dość często są porzucane oraz oddawane. Jako szczenięta są słodkie i urocze, ale gdy dorastają nie każdy potrafi sprostać ich wymaganiom. Marzysz o pit bullu? Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

American pit bull terrier cena

Pies tej rasy z legalnej hodowli kosztuje od 1500 zł do 3500 zł. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować