Kategorie Akita amerykańskaPsyRasy psów

Akita amerykańska od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Akita amerykańska to rasa psa pochodząca z Japonii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje. Akita amerykańska opis rasy:

Akita amerykańska
Źródło: pixabay.com

Pies akita amerykańska wygląd

Jest to masywny pies o mocnej budowie. Dla przedstawicieli rasy cechą charakterystyczną jest głowa o kształcie dwóch trójkątów równobocznych, które są odwrócone i stykają się do siebie podstawami.

Sierść akity amerykańskiej ma średnią długość i składa się z twardej warstwy okrywowej oraz miękkiego podszerstka. Występuje w umaszczeniu jednolitym, łaciatym lub pręgowanym.

Akita amerykańska waga i wzrost

Psy tej rasy ważą około 30-55 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi od 60 do 70 cm. Samce są nieco wyższe i masywniejsze niż samice.

Pies akita amerykańska

Akita amerykańska charakter

Jest to zrównoważony, spokojny i czujny pies, który silnie przywiązuje się do swojego opiekuna. Do obcych podchodzi jednak z dystansem oraz nieufnością.

Ze względu na swoją niezależność rasa nie jest polecana dla osób początkujących. Psy tej rasy bywają agresywne w stosunku do innych psów. W szczególności należy uważać na kontakty dwóch samców, ponieważ mogą walczyć o dominację.

Kontakty akity amerykańskiej z dziećmi zawsze powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.  Psy tej rasy wymagają wczesnej socjalizacji.

Przedstawiciele rasy nie przepadają za nudą i bezczynnością – potrzebują codziennej dawki ruchu, treningów oraz zabaw.

Amerykańska akita

Amerykańska akita choroby

Jest to odporna rasa. Mogą jednak wystąpić choroby oczu, alergie pokarmowe, a także dysplazja stawów oraz zagrażający życiu skręt żołądka. Psów tej rasy nigdy nie wolno karmić tuż przed aktywnością fizyczną.

Akity amerykańskie nie przepadają za upałami, dlatego latem należy zapewnić im szczególną opiekę. Dobrze radzą sobie z mrozami.

Długość życia wynosi około 10-12 lat.

Akita amerykańska

Psy akita amerykańska pielęgnacja

Psa tej rasy należy regularnie czesać. Linienie jest bardzo intensywne, dlatego w tym okresie należy zwiększyć częstotliwość zabiegu. Akitę amerykańską kąpie się jedynie w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Pies akita amerykańska

Akita amerykańska opinie

Należy pamiętać, że ta rasa nie jest dla każdego. Akity amerykańskie wymagają doświadczonych i konsekwentnych opiekunów, którzy będą potrafili odpowiednio je wychować. Właściwie prowadzone akity amerykańskie są wiernymi towarzyszami rodziny. Te psy szybko się uczą i są bardzo inteligentne. Wymagają codziennej dawki ruchu.

Akita amerykańska

Akita amerykańska szczeniak

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Akita amerykańska szczeniak

Akita amerykańska hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Akita amerykańska do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Akita amerykańska szczeniak
Źródło: pinterest.com

Akita amerykańska cena

Ile kosztuje akita amerykańska? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2500 zł do 7000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!