×

Delfiny ratują pływaka przed 2-metrowym rekinem. Utworzyły wokół niego pierścień ochronny

Pływanie z delfinami od dawna jest marzeniem niejednego poszukiwacza przygód. Ale pewien mężczyzna z Wielkiej Brytanii doznał znacznie więcej wrażeń, niż się spodziewał, gdy pływał w wodach u wybrzeży Nowej Zelandii. Przepłynięcie przez Cieśninę Cooka było jednym z marzeń umieszczonym na jego liście rzeczy do zrobienia przed śmiercią.

Chwile grozy

Adam Walker z Nottingham (Wielka Brytania) pływał wraz z delfinami, kiedy nagle, zaledwie kilka metrów dalej, pojawił się żarłacz biały.

Niezwykła reakcja delfinów

Mężczyzna chciał przepłynąć przez Cieśninę Cooka. Gdy ukończył 25-kilometrowe wyzwanie, nagle zauważył, że tuż pod nim pływa rekin.

Spojrzałem w dół i zobaczyłem rekina, kilka metrów pode mną. Starałem się nie wpadać w panikę. – opowiadał Adam Walker na swoim kanale w YouTube.

Adam przyznał, że chwilę później, gdy rekin się zbliżył, delfiny utworzyły wokół niego ochronny pierścień, co uratowało go przed potencjalnym atakiem.

Chciałbym myśleć, że ochroniły mnie i doprowadziły do domu. – przyznał Adam Walker.

Skuteczny sposób odpędzania drapieżników

Trzymanie się razem to główny sposób, w jaki delfiny bronią się nawzajem przed atakiem rekina. Dzięki temu te dzielne stworzenia często skutecznie odpędzają drapieżnika. Nie wiadomo, czy delfiny utworzyły pierścień obronny, aby pomóc Adamowi, ale tak czy inaczej, dzięki temu rekin odpłynął. Być może to właśnie delfinom mężczyzna zawdzięcza życie.

Nie mogę powiedzieć, że delfiny celowo przeszły mi na pomoc, ponieważ nie mogą ze mną rozmawiać, ale mogę powiedzieć, że po kilku minutach rekin zniknął, a delfiny zostały ze mną przez kolejne 50 minut, co było niesamowitym przeżyciem. – dodał Adam.

Adam dodał, że spotkał już rekiny, gdy pływał podczas pobytu na Hawajach oraz w kanale Tsugaru w Japonii. Mężczyzna dodaje, że najważniejszą zasadą w takiej sytuacji jest: „Nie panikuj!”.

Kilka ciekawych faktów o żarłaczach białych:

  • Żarłacze białe mają tak silny węch, że potrafią wyczuć jedną kroplę krwi w 115 litrach wody
  • Samice rodzą do 30 młodych o długości 36 cm
  • Pływają szybko, z prędkością nawet 40 km/h
  • Żywią się dużymi rybami, żółwiami morskimi. Polują na delfiny i foki
  • W celu obserwacji ofiary wystawiają głowę ponad powierzchnię wody
  • Mogą dożyć nawet 70 lat
  • Posiadają bardzo ostre, trójkątne zęby o długości nawet 5 cm
  • Analizując sposób gryzienia, naukowcy stwierdzili, że rekiny nie atakują ludzi celowo. W czasie ataku na człowieka, najczęściej go nie rozrywają, a pozostawiają i odpływają. Jest to szansa dla ofiary na przeżycie. Specjaliści zauważają, że ataki mogą być wywołane chęcią obrony terytorium, które coraz częściej pokrywa się z terenami eksploatowanymi przez ludzi
  • Kolor żarłacza białego jest doskonale przystosowany do środowiska życia – jego biały brzuch sprawia, że jest mniej widoczny dla ofiar pod nim, za to ciemny grzbiet maskuje go od góry

 

 

Może Cię zainteresować