×

8 mitów o psach, w które wielu ludzi wciąż wierzy. Nie daj się więcej oszukać

Istnieje wiele szeroko rozpowszechnionych wierzeń na temat psów, które zawierają jedynie bryłki prawdy i  raczej daleko im do faktów. Ludzie, którzy powtarzają te twierdzenia, z pewnością nie wyrządzają nikomu krzywdy, jednak wiara w ich słowa może źle wpłynąć na pewne twoje wybory. Pamiętaj, że psy żyją krótko. Właśnie dlatego nie powinieneś pozwalać, aby te mity przeszkodziły ci w zapewnieniu twojemu futrzanemu przyjacielowi najlepszej możliwej opieki. Nie daj się więcej oszukać!

8 mitów o psach, w które wielu ludzi wciąż wierzy:

#1 Pies je trawę, gdy jest chory

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Kiedy wpiszesz w Google pytanie: „Dlaczego mój pies je trawę?”, to otrzymasz jakieś 2,500,000 wyników. Większość z nich wspomina, że prawdopodobną przyczyną może być rozstrój żołądka. Nie ma jednak naukowych badań, które mogłyby to potwierdzić.

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez Uniwersytet w Kalifornii, udało się znaleźć odpowiedź na to nurtujące pytanie.

Okazuje się, że tylko niewielki procent psów wymiotuje po zjedzeniu trawy. Ostatecznym wnioskiem było to, że zjadanie trawy jest powszechnym zachowaniem u normalnych psów i generalnie nie ma nic wspólnego z chorobą.

Istnieją też dowody sugerujące, że dzikie wilki przekazały to zachowanie naszym psom. One zjadały trawę, aby oczyścić się z pasożytów jelitowych. To nie znaczy jednak, że twój czworonóg ma pasożyty, gdy zjada trawę. To może być po prostu jego naturalny instynkt odziedziczony po przodkach. Niektórzy weterynarze twierdzą też, że psy zwyczajnie lubią ten smak.

#2 Rok życia psa jest równy 7 ludzkim latom

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

To bardzo popularny mit, który ma w sobie jedynie ziarno prawdy. Określenie prawdziwego wieku psa zależy w dużej mierze od jego rasy oraz wielkości.

Przeliczając na wiek ludzki, w pierwszym roku życia psy mają około 9-12 lat. Później większą rolę odgrywają już czynniki związane z rasą i genetyką.

Większość małych psów ma tendencję do zostania seniorem w wieku ok. 12 lat i mogą żyć do 15 – 18 lat. Duże i gigantyczne psy nie mają tyle szczęścia. Żyją znacznie krócej.

#3 Każda suczka powinna być sterylizowana po pierwszej cieczce

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

To dość kontrowersyjny temat. Większość uważa, że suczki powinny być sterylizowane dopiero po pierwszej cieczce. Nie do końca to prawda.

Sterylizacja przed pierwszą cieczką zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołu sutkowego o 99,5%. Sterylizacja po pierwszej cieczce natomiast obniża to ryzyko o 92%. Wykonanie zabiegu zarówno przed cieczką jak i po niej ma różne wady i zalety. Najbezpieczniej będzie przedyskutować ten temat z zaufanym weterynarzem.

#4 Zimny i mokry nos świadczy o dobrym zdrowiu psa

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Określanie zdrowia psa na podstawie poziomu wilgoci jego nosa jest mało wiarygodne. Na stan nosa pupila wpływa dużo więcej czynników. Przykładowo – zdrowy pies, który właśnie leżał w ciepłym łóżku może mieć suchy nos, a czworonóg z chorobą serca może mieć mokry nos.

Jeśli podejrzewasz, że twój czworonóg jest chory, obserwuj zmiany w jego zachowaniu, aktywności oraz apetycie. To znacznie lepsze wskaźniki na określenie samopoczucia psiaka.

#5 Jama ustna psa jest czystsza niż ludzka

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Niektórzy ludzie wierzą, że psy są niezwykle czyste, a ich ślina działa jak antybiotyk. Ten mit wynika stąd, że często widzimy, jak czworonogi instynktownie oblizują swoje rany. W rzeczywistości lizanie może usunąć uszkodzoną tkankę, ale jego nadmierność może doprowadzić do infekcji.

Nie zapominaj też, że 80-90% psów powyżej 3 lat cierpi na jakąś chorobę przyzębia, a większość z nich lubi zjadać kupę!

#6 Psy powinny być szczepione raz w roku

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Szczepionki to dość kontrowersyjny temat. Większość weterynarzy zgodzi się, że każdy szczeniak powinien przejść wstępną serię szczepień. Co dalej?

Pamiętaj, że niektóre czworonogi mogą być bardziej podatne na niepożądane reakcje szczepionkowe. Właśnie dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać tę kwestię, zamiast bezwzględnie stosować się do harmonogramu szczepionek ustalonych z góry dla wszystkich psów. Każdy pupil jest inny!

#7 Pies mieszkający w domu nie musi być zabezpieczany przed pchłami i kleszczami

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Myślisz, że skoro twój pies mieszka w domu to nie grożą mu żadne pasożyty? To nie prawda. Wystarczy jedno krótkie wyjście na spacer, aby nabawić się nieproszonych gości.

Podczas gdy pchły są jedynie uciążliwe, to kleszcze mogą przenosić niebezpieczne choroby. Niezależnie od tego, gdzie mieszka twój czworonóg, nie zapomnij go zabezpieczyć przed pasożytami. Istnieje kilka metod (obroża, krople, tabletki) i najlepiej będzie jeśli wraz z weterynarzem wybierzesz tę najlepszą dla twojego pupila.

#8 Psy są daltonistami

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Niektórzy ludzie myślą, że psi wzrok jest jak oglądanie starego czarno-białego filmu. Prawdą jest jednak, że psy wcale nie są daltonistami. Oprócz czarnego i białego dostrzegają także inne kolory.

Psy postrzegają jednak kolory inaczej niż ludzie i ma to związek z receptorami w ich oczach.

Receptory te znajdują się w siatkówkach i odpowiadają za postrzeganie kolorów. Ludzie mają 3 rodzaje rodzaje receptorów, a każdy z nich jest wrażliwy na określony kolor – czerwony, zielony oraz niebieski. Czworonogi natomiast posiadają tylko 2 rodzaje receptorów – jeden wrażliwy na żółty, a drugi na niebieski. Psy postrzegają kolory dwubarwnie, a ludzie trójbarwnie.

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować