Kategorie Psy

7 niezwykłych rzeczy, które potrafi wyczuć pies

Zmysł węchu należy do zmysłu chemicznego i nazywany jest też powonieniem. Jeśli chodzi o ludzki węch, nie jest on zbyt rozwinięty. Natomiast jeśli mowa o psach, ich nosy są aż 10 000 razy bardziej wrażliwe, od naszych! W dzisiejszych czasach przeszkolone psy tropiące pracują w różnych miejscach i są w stanie za pomocą węchu nawet uratować czyjeś życie.

Oto 7 niezwykłych faktów na temat tego, co Twój pies jest w stanie wywnioskować po samym zapachu!

#1 Poziom glukozy we krwi

Badania potwierdzają, że psy są w stanie wyczuć spadek poziomu glukozy we krwi człowieka. Mogą to rozpoznać po zmianie zapachu naszego potu. Jeśli jesteś cukrzykiem, może warto przemyśleć przygarnięciem pod swój dach czworonoga?

Gdy pies zauważy, że Twój zapach uległ zmianie, na pewno da Tobie o tym znać. W jaki sposób? Stanie się nerwowy i za wszelką cenę będzie chciał przyciągnąć Twoją uwagę. Nie lekceważ tego!

7 niezwykłych rzeczy, które potrafi wyczuć pies
Needpix

#2 Rak

Kiedy w naszym organizmie rozwija się rak, komórki zaczynają funkcjonować inaczej niż do tej pory, w celu wytworzenia guza. Uszkodzone komórki wytwarzają specjalny rodzaj białka, który wyczuwa pies. Przeprowadzone dotychczas badania pokazały, że psy są w stanie wyczuć nowotwór płuc poprzez oddech właściciela, a nowotwór prostaty czy pęcherza moczowego poprzez zapach moczu. Nadal prowadzone są badania w tej dziedzinie. Wiadomo również, że psy reagują na czerniaka.

7 niezwykłych rzeczy, które potrafi wyczuć pies
Pxhere

#3 Tożsamość

Podczas gdy my rozpoznajemy innych dzięki ich wyglądowi, psy robią to po zapachu. Dla psów zapach każdej osoby jest niepowtarzalny, jak dla nas odcisk palca. To jeszcze nie wszystko. Eksperci zapewniają, że psy są w stanie rozpoznać znajomą osobę lub miejsce, nawet jeśli ich zapach wymieszał się z perfumami lub w wyniku kontaktu z innymi ludźmi. Co więcej, dobrze wytrenowane psy potrafią rozróżnić „portrety zapachowe” identycznych bliźniaków!

7 niezwykłych rzeczy, które potrafi wyczuć pies
Army

#4 Atak padaczki

To kolejna niesamowita rzecz, którą są w stanie wyczuć psy. Do 45 minut przed rozpoczęciem, są w stanie wyczuć napad padaczki. Mówi się, że to dzięki specyficznemu zapachowi, który wydziela wówczas organizm chorej osoby. Gdy pies zda sobie sprawę z niebezpieczeństwa, które nadchodzi, próbuje zwrócić uwagę właściciela, chociażby szczekając. Jeśli już dojdzie do napadu padaczkowego, czworonóg pozostanie tuż obok Ciebie, aby Cię chronić.

7 niezwykłych rzeczy, które potrafi wyczuć pies
Instagram

#5 Interakcje właściciela z innymi psami

Psy wysyłają sobie nawzajem „wiadomości” za pomocą feromonów, które znajdują się w moczu, skórze, futrze, a także odchodach. A więc, jeśli odwiedziłeś znajomych, którzy posiadają psiaka, Twój pupil będzie o tym wiedział. Z całą pewnością, gdy wrócisz do domu, obwącha Cię, by dowiedzieć się, z kim miałeś kontakt. „Wiadomość”, którą będzie w stanie odczytać Twój czworonóg, będzie dotyczyła rasy, rozmiaru, zdrowia i innych cech psa, z którym go „zdradziłeś”.

7 niezwykłych rzeczy, które potrafi wyczuć pies
Needpix

#6 Ciąża

Nos psa może wykryć nawet najmniejsze zmiany zapachu Twojego ciała. Jeśli jesteś w ciąży, w Twoim organizmie intensywnie zmienia się gospodarka hormonalna – jest to coś, czego zwierzak z całą pewnością nie przegapi. Naukowcy mówią, że psy potrafią wykryć bardzo wczesne stadia ciąży.

7 niezwykłych rzeczy, które potrafi wyczuć pies
Pexels

#7 Sztorm lub huragan

Od dawien dawna wiadomo, że to zwierzęta są bliżej natury, aniżeli ludzie. Obecne badania dowodzą, że psy wyczuwają nawet najdrobniejsze zmiany zachodzące w powietrzu, dzięki czemu są w stanie przewidzieć burzę czy inną katastrofę. W dodatku psy są bardzo wrażliwe na pole geometryczne i wibracje, wysyłane przez ziemię. Wszystko to w połączeniu sprawia, że potrafią przewidywać nadchodzącą zmianę pogody.

7 niezwykłych rzeczy, które potrafi wyczuć pies
Max Pixel
Tagi