Kategorie Psy

4 fakty o psim wzroku, o których większość ludzi nie ma pojęcia

Psie oczy mają ogromną moc. Wystarczy, że na nie spojrzysz, a może kosztować cię to utratą ostatniego kęsa kanapki lub resztek obiadu z talerza. Oczy czworonoga to jednak coś znacznie więcej niż wywoływaniu u ciebie skrajnych emocji. Zrozumienie sposobu, w jaki twój pies widzi świat, jeszcze bardziej wzmocni waszą więź. Czas, aby oddzielić fakty od fikcji! Poniżej znajdziesz 4 najważniejsze fakty dotyczące psiego wzroku, które powinien znać każdy miłośnik psów.

4 fakty o psim wzroku:

#1 Psy wcale nie są daltonistami

4 fakty o psim wzroku, o których większość ludzi nie ma pojęcia

Niektórzy ludzie myślą, że psi wzrok jest jak oglądanie starego czarno-białego filmu. Prawdą jest jednak, że psy wcale nie są daltonistami. Oprócz czarnego i białego dostrzegają także inne kolory.

Psy postrzegają jednak kolory inaczej niż ludzie i ma to związek z receptorami w ich oczach.

Receptory te znajdują się w siatkówkach i odpowiadają za postrzeganie kolorów. Ludzie mają 3 rodzaje rodzaje receptorów, a każdy z nich jest wrażliwy na określony kolor – czerwony, zielony oraz niebieski. Czworonogi natomiast posiadają tylko 2 rodzaje receptorów – jeden wrażliwy na żółty, a drugi na niebieski. Psy postrzegają kolory dwubarwnie, a ludzie trójbarwnie.

#2 Psy są krótkowidzami

4 fakty o psim wzroku, o których większość ludzi nie ma pojęcia

Pamiętasz test, w którym okulista prosi cię o odczytanie wierszu liter znajdujących się na tablicy?  To nazywa się test Snellena i wykonuje się go również po to, aby ocenić ludzi pod kątem krótko i dalekowzroczności.

Jeżeli twój pies miałby wykonać taki test, to z pewnością miałby problem z odczytaniem już trzeciego wersu. Twój czworonóg zobaczy rzeczy znajdujące się w odległości 6 metrów od niego. Jeżeli będą dalej, będzie miał już problem, aby je dostrzec. Wszystko dlatego, że psy są krótkowidzami.

#3 Psy mają lepsze widzenie peryferyjne niż ludzie

4 fakty o psim wzroku, o których większość ludzi nie ma pojęcia

Widzenie peryferyjne odpowiada za dostrzeganie obiektów, które nie znajdują się w centrum pola naszego widzenia. Dzięki niemu oczy mogą wykrywać rzeczy po bokach, nawet gdy patrzysz przed siebie. To właśnie dzięki niemu twoja mama zawsze wie, co robisz, nawet gdy na ciebie akurat nie patrzy.

Dzięki widzeniu peryferyjnemu psy są świetnymi łowcami. Pole widzenia przeciętnego człowieka rozciąga się na około 180 stopni, ale u psów jest znacznie szersze. Dokładna liczba zależy od czworonoga, ale średnie pole widzenie psa rozciąga się na około 250 stopni.

Twój czworonóg jest w stanie zobaczyć niektóre rzeczy, zanim ty zdążysz się odwrócić. Wszystko dlatego, bo ma lepsze widzenie peryferyjne niż ty.

#4 Psy dobrze widzą w ciemności

4 fakty o psim wzroku, o których większość ludzi nie ma pojęcia

Nie od dziś wiadomo, że koty widzą w ciemności. Okazuje się, że nie tylko one. Psy również bardzo dobrze widzą nocą. Ma to związek ze strukturą ich oczu i kilkoma cechami, których nie posiadają ludzie.

Kiedy twój pies się w ciebie wpatruje, zwróć uwagę na jego źrenice. Czworonogi mają bardzo duże źrenice, które oprócz tego, że są naprawdę urocze, pozwalają psom na odbieranie większej ilości światła. Całe to światło jest następnie pochłaniane przez światłoczułe receptory zwane pręcikami. Pręciki znajdują się także w ludzkich oczach, ale psy mają ich znacznie więcej. To właśnie dzięki nim czworonogi bardzo dobrze widzą w ciemności.

Błona odblaskowa – struktura podobna do lustra

4 fakty o psim wzroku, o których większość ludzi nie ma pojęcia

W tylnej części oka psa znajduje się błona odblaskowa, czyli struktura, która działa podobnie jak lustro.

Gdy światło wpada do oka psa, odbija się od błony odblaskowej, a następnie jest wysyłane w kierunku siatkówki. Dzięki temu siatkówka ma drugą szansę na zebranie jak największej ilości światła.

Błona odblaskowa jest również odpowiedzialna za tę niesamowitą poświatę, którą wytwarzają oczy twojego psa, gdy w ciemności oświetlisz go np. latarką. Ta poświata jest w rzeczywistości światłem, które zostało odbite od błony odblaskowej, a następnie wysłane z powrotem do oka.

Dzięki tym wszystkim cechom, twój czworonóg ma zapewnione super zdolności. Teraz już wiesz, dlaczego nocą twój futrzany przyjaciel może chodzić po salonie, jednocześnie nie uderzając o żaden mebel.

4 fakty o psim wzroku, o których większość ludzi nie ma pojęcia

Ile z tych faktów znałeś wcześniej?

Koniecznie daj znać w komentarzu!

 

Tagi
Fotografie: Pixabay