12 ras psów, których wygląd bardzo zmienił się na przestrzeni 100 lat

Psy żyją u boku ludzi od tysięcy lat. Spora część psich ras znana jest od bardzo, bardzo dawna, jednak wciąż chcieliśmy ich więcej. Chcieliśmy piękniejszych, mądrzejszych i lepiej zbudowanych zwierzaków. W taki właśnie sposób rozpoczęliśmy mieszanie ras i liczne ingerencje w wygląd naszych pupili, które miały na celu wyhodowanie „psa idealnego”.

W rezultacie psy są dziś o wiele bardziej podatne na choroby genetyczne oraz inne zaburzenia, a co się z tym wiąże często muszą prowadzić życie w bólu. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że te psiaki, które widzimy teraz, wyglądały kiedyś ZUPEŁNIE inaczej – niektóre znacznie lepiej, inne dużo gorzej. Wystarczy spojrzeć na poniższe zestawienia, które dzieli 100 lat! Potrafiłbyś wybrać jednego z nich?

Ten pies stał się przede wszystkim bardziej masywny – jego klatka piersiowa jest szersza, nogi krótsze, a twarz bardziej spłaszczona. Aktualnie ma również więcej wiszącej na ciele skóry. Niestety, „nowoczesne buldogi” często cierpią z powodu wielu problemów zdrowotnych, a ich średni wiek życia to zaledwie 6 lat.

Ciało Basset Hounda stało się niższe, tylne łapy krótsze, a uszy znacznie dłuższe. Skóra tego zwierzaka ma aktualnie znacznie więcej fałd niż kiedyś.

Teraźniejszy bokser ma znacznie krótszą (bardziej splaszczoną) mordkę. Proporcje ciała bokserów również uległy znacznej zmianie.

Dzisiaj te psy mają odmieny kształ czaszki – ich twarz jest krótsza, a szczęka większa. Budowa ciała również uległa zmianie.

Futro tego zwierzaka stało się znacznie dłuższe, a przede wszystkim grubsze.

Aktualnie dobermany są nieco mniej masywne, a ich głowy „gładsze”. Nawiasem mówiąc, nie są już tak agresywne, jak kiedyś.

Ta rasa nie zmieniła się praktycznie wcale od ponad 150 lat (czarno-białe zdjęcie zostało zrobione w 1879 roku). Setery irlandzkie stały się nieco szczuplejsze i lżejsze oraz mają dłuższe i grubsze futro.

Dzisiejszy owczarek niemiecki jest większy, a jego futro stało się dłuższe i grubsze. Zmieniła się również jego budowa: ma opuszczony nieco niżej tułów, a jego klatka piersiowa jest szersza.

Teraźniejsze rottweilery są czarne z czerwonawo-brązowymi plamami na pyszczku, policzkach, pod oczami, dolnej części klatki piersiowej i na nogach. Ich futro jest natomiast znacznie bardziej szorstkie.

Czarty perskie stały się dużo wyższe i szczuplejsze. Aktualnie mają długie, bardzo chude łapy, a także znacznie dłuższe uszy.

Źródło i fotografie: youtube.com, ru.wikipedia.org