×

12 pozornie zwykłych ras psów, nad których adopcją powinieneś zastanowić się dwa razy

Na świecie istnieją setki ras psów, a każda z nich ma swój niepowtarzalny wygląd, charakter oraz przeznaczenie. Niestety wielu ludzi decyduje się na konkretną rasę, nie mając pojęcia, że jej przedstawiciele mają specjalne potrzeby, które należy spełnić. Zdarza się, że pewne rasy stają się coraz bardziej popularne, a później kończą w schroniskach, ponieważ ich właściciele nie potrafią nad nimi zapanować.

Przy adopcji czworonoga nie możemy patrzeć jedynie na to, że ta rasa nam się podoba. Musimy być świadomi obowiązków, które wynikają z opieki nad jej przedstawicielem. Specjaliści odradzają początkującym właścicielom adopcji pewnych ras, ponieważ opieka nad takimi psiakami wymaga większego doświadczenia oraz przygotowania. Poniżej zobaczysz 12 ras psów, nad których adopcją powinieneś zastanowić się dwa razy. Bądź odpowiedzialny!

12 ras psów, nad których adopcją powinieneś zastanowić się dwa razy:

#1 Border Collie

Rasa border Collie cieszy się coraz większą popularnością. To bardzo inteligentne psy, ale należy pamiętać, że one wymagają pracy. Mimo że szybko uczą się nowych sztuczek, muszą być regularnie trenowane, ponieważ to jest im potrzebne do szczęścia. Te czworonogi nie są duże, ale ich prędkość i intensywność może zaskoczyć niejednego początkującego opiekuna.

#2 Malinois

Malinois zyskuje na popularności po tym, jak media zauważyły, że to właśnie przedstawiciel tej rasy przyczynił się do obalenia Osamy Bin Ladena. Malinois jest wszechstronnym psem policyjnym i wojskowym, ale to także czworonóg, który potrzebuje pracy. Ta rasa jest hodowana prawie wyłącznie do celów obronnych, a jej prędkość, intensywność i tendencje do agresji sprawiają, że nie jest to najlepszy wybór na zwierzaka domowego.

#3 Owczarek holenderski

Owczarek holenderski jest również popularnym psem policyjnym oraz wojskowym. Ta rasa jest pracująca i ma podobne cechy jak Malinois. Owczarki holenderskie potrzebują pracy, a jeśli ta potrzeba nie zostanie spełniona, mogą stać się agresywne oraz trudne.

#4 Patterdale Terrier

Mimo niedużych rozmiarów, te psy są hodowane prawie wyłącznie do pracy. W niewłaściwych rękach mogą rozwinąć się u nich niepożądane cechy.

#5 Husky syberyjski

Husky syberyjski jest piękny, ale on nie może spędzać całego dnia leżąc na kanapie. Te czworonogi zostały wyhodowane głównie do biegów wytrzymałościowych. Bez odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego i treningu, husky syberyjski może stać się trudny do życia.

#6 Australian Cattle Dog

Rasa zaliczana do grupy psów pasterskich i zaganiających. Te czworonogi są silne i zwinne oraz mają masywną budowę. Zostały wyhodowane do pędzenia bydła. To oznacza, że przedstawiciele rasy mają silne temperamenty, a ich szkolenie może być trudne dla początkującego opiekuna. Niestety często zdarza się, że w nieodpowiednich rękach, te psy kończą w schronisku.

#7 Dalmatyńczyk

Dalmatyńczyk to pies użytkowy pochodzący z Chorwacji. Te psy są bardzo silne oraz aktywne, przez co wymagają dużej ilości aktywności fizycznej oraz treningów. Dalmatyńczyki są piękne, ale niektórzy opiekunowie nie zdają sobie sprawy, że te pieski wymagają dużej pracy.

#8 Akita

Akita to duży japoński pies o sporym temperamencie. Te psy są bardzo zdystansowane i nieufne wobec obcych oraz mają tendencję do chronienia własności. Nie każdy opiekun jest w stanie poradzić sobie z akitą. Warto dodać, że te psy są niezależne i nie przepadają za przesadną uwagą. Właśnie dlatego należy zachować ostrożność w kontaktach akity z dziećmi.

#9 Wyżeł weimarski

Bardzo aktywne psy myśliwskie o niezaprzeczalnie pięknej sierści. Wyżły weimarskie potrzebują jednak dużej ilości ćwiczeń oraz treningu. W innym przypadku ciężko będzie żyć z nimi w jednym domu.

#10 Airedale terrier

Airedale terrier jest wykorzystywany jako pies myśliwski i pracujący. Ta rasa jest inteligentna i niezależna oraz często uważana za upartą. Dla początkującego opieka nad takim psem może okazać się trudna.

#11 Owczarek australijski

Piękny czworonóg, którego często można zauważyć w różnego rodzaju sportach dla psów. Rasa jest bardzo inteligentna i przyjazna, ale jej przedstawiciele wymagają pracy. Owczarki australijskie są bardzo aktywne, a jeśli ich potrzeby nie zostaną spełnione, staną się niesforne.

#12 Schipperke

Pies pasterski i zaganiający. Mimo niedużych rozmiarów, rasa nie jest polecana dla początkujących opiekunów. Te czworonogi są uparte oraz bardzo wytrwałe, co sprawia, że czasami może być trudno z nimi trenować. Oprócz tego cechują się sporą aktywnością.

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować