Kategorie Psy

10 rzeczy, które bez trudu może wyczuć Twój pies. Przed nim nic się nie ukryje!

Psy mają bardzo rozwiniętą intuicję, nazywaną też czasami 6 zmysłem. Doskonale wyczuwają wiele rzeczy, w szczególności stany emocjonalne człowieka. Dlatego uważa się je za najlepszych przyjaciół ludzi.

Bez słów wyczuwają nasze szczęście, smutek, a nawet stres. Często zaleca się też kontakty z psami ludziom z problemami emocjonalnymi, jako element terapii. Potrafią również pomóc w identyfikacji różnego rodzaju problemów zdrowotnych swoich właścicieli.

Oto 10 najważniejszych rzeczy, jakie może wyczuć Twój pies.

#1 Smutek

top10homeremedies
top10homeremedies

Twój czworonożny przyjaciel niemal natychmiast wyczuje, że dokucza Ci smutek. Według Journal Biology Letters Royal Society psy potrafią rozpoznawać emocje u ludzi poprzez łączenie informacji dostarczanych przez zmysł wzroku i słuchu. Twoja psina będzie wiedzieć, że Ci smutno nawet jeżeli przed innymi członkami rodziny będziesz udawał, że jest inaczej.

Co więcej, Twój smutek wpłynie też na samego psa. Może on stracić np. zainteresowanie swoimi zabawkami, odmawiać jedzenia czy zachowywać się spokojniej niż zawsze.

#2 Nowotwory lub inne choroby

top10homeremedies
top10homeremedies

Psy potrafią wykrywać ludzkie choroby. Mają około 220 milionów receptorów węchowych, dlatego wyczuwają rzeczy, które dla nas wydają się być niepojęte. Znanych jest wiele przypadków wykrycia nowotworu przez psa, w dodatku różnego typu – skóry, piersi czy pęcherza moczowego.

Badanie opublikowane w 2006 roku przez Integrative Cancer ukazuje, że wyszkolone psy były w stanie wykryć raka płuc za pomocą ludzkiego oddechu.

Oprócz nowotworów, psy mogą wyczuwać narkolepsję, czyli rodzaj schorzenia mózgu, które wpływa na zdolność do kontrolowania cyklu sen-czuwanie. Opublikowane przez Semergen w 2013 roku badanie podaje, że dwa przeszkolone psy były w stanie wskazać 11 z 12 pacjentów z narkolepsją za pomocą próbki potu.

Istnieje również coraz więcej dowodów na to, że psy mogą wykryć także wystąpienie zbliżającego się napadu lub ataku migreny.

#3 Ciąża

top10homeremedies
top10homeremedies

Twój futrzany przyjaciel może wyczuć to, że jesteś w ciąży. Ciężarne kobiety zauważą też z pewnością zmiany zachowania swojego pupila. Niektóre panie twierdzą, że ich zwierzę stało się bardziej opiekuńcze i troskliwe.

#4 Trzęsienie ziemi

Uważa się, że psy mogą wyczuć nadchodzące trzęsienia ziemi, zanim rzeczywiście będą miały miejsce. Nie ma to nic wspólnego z jakimikolwiek zdolnościami nadprzyrodzonymi, wszystko dzięki ich nadzwyczajnemu słuchowi. Mogą one usłyszeć ruch skał pod ziemią.

Czworonogi, które wyczują zbliżającą się katastrofę mogą zacząć zachowywać się dziwnie. Dlatego jeżeli mieszkasz w rejonie trzęsień ziemi, a pies zaczyna być dziwny, nie ignoruj tej nagłej zmiany i bądź czujny.

#5 Burza

top10homeremedies
top10homeremedies

Twój czworonożny towarzysz może wyczuć groźną burzę na długo przed nią. Wyczuwa nagły spadek ciśnienia atmosferycznego i przesunięcie statycznego pola elektrycznego, który występuje przed zmianami klimatycznymi.

Ich zmysł węchu jest około 100 razy bardziej wrażliwy niż człowieka, a to najprawdopodobniej dzięki niemu wyczuwa prąd elektryczny w powietrzu. Mogą też usłyszeć grzmoty z bardzo daleka.

#6 Spadek poziomu cukru we krwi

top10homeremedies
top10homeremedies

Ludzie cierpiący na cukrzyce wydzielają słaby zapach. Jest on niemożliwy do wykrycia dla ludzi, ale pies ma niesamowity węch i bez problemu może wyczuć, że coś jest nie tak.

Istnieje wiele odnotowanych przypadków, w których psy ratowały życie, ostrzegając ludzi przed spadkiem cukru. Czworonogi mogą sygnalizować ich właścicielom problem przez marudzenie lub lizanie rąk. Na świecie jest wiele psów przeszkolonych, aby pomagać diabetykom.

#7 Niechęć między ludźmi

top10homeremedies
top10homeremedies

Twój przyjaciel bez trudu wyczuje, że kogoś nie lubisz. Organizm człowieka uwalnia wiele substancji chemicznych w odpowiedzi na myśli niechęci, nienawiści czy rozdrażnienia. Czworonogi też odebrać wskazówki z języka ciała przez gesty i sposób, w jaki komunikujesz się z drugą osobą. Pies może zacząć szczekać, warczeć, a nawet rzucić na osobę, za którą nie przepadasz.

#8 Dobrych ludzi

top10homeremedies
top10homeremedies

W 2012 roku przeprowadzono badania, w czasie których psy obserwowały ludzi w sytuacjach społecznych. Niektórzy ludzie np. dzielili się jedzeniem z bezdomnymi, z kolei inni zachowywali się agresywnie. Po jakimś czasie zwolniono psy i zaczęły one reagować pozytywnie na ludzi dzielących się jedzeniem, a unikały osób, które były agresywne.

#9 Lęk oraz stres

top10homeremedies
top10homeremedies

Pies natychmiast wyczuje, gdy się boisz lub jesteś zestresowany, nawet jeśli starasz się tego nie pokazywać. Wyczuwają przypływ hormonów, w tym adrenaliny i kortyzolu, uwalnianych przez nasz organizm w odpowiedzi na sytuacje stresowe.

#10 Twoje intencje

top10homeremedies
top10homeremedies

Twój pies zachowuje się dziwnie kiedy macie jechać do weterynarza? Chowa się, gdy ma być kąpany? Robi to, bo potrafi wyczuć Twoje zamiary za pomocą języka ciała lub po prostu doskonale Cię obserwuje i widzi Twoje przygotowania do niektórych czynności.

Czy wiedzieliście, aż tyle o swoim czworonożnym przyjacielu?

Źródło: top10homeremedies.com | Fotografie: top10homeremedies.com